YAZARLAR

Tüm Yazıları Elif Güldür

DSÖ: Normale dönmenin en net yolunu aşılar sunuyor

03.05.2021 01:12

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Henri P. Kluge, virüse sahip olduğundan daha fazla Avrupalı COVID-19'a karşı aşı yaptığını belirterek, Hindistan’da korkunç bir Covid-19 dalganmasına karşı, Avurapa Bölgesi ülkelerinin Hindistan’ı desteklemeleri için çağrıda bulundu.

 

Dr. Hans Henri P. Kluge yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

Avrupa Bölgesinde, ilk COVID-19 vakalarının bildirilmesinin üzerinden 462 gün geçti. Doğrulanmış vaka sayılarına göre, tüm Avrupa nüfusunun% 5,5'i COVID-19'a sahipken, % 7'si tam bir aşılama serisini tamamladı.

 

Ancak yeni vakalar, hastaneye yatışlar ve ölümler azalsa bile, tehdit mevcut olmaya devam ediyor. Virüs hala yıkıcı etkilere neden olma potansiyeli taşıyor.

 

2 aydır ilk kez, yeni vakalar geçen hafta önemli ölçüde düştü. Yine de, Bölge genelinde enfeksiyon oranları son derece yüksektir.

 

Çoğu ülkede, bireysel ve toplu halk sağlığı ve sosyal önlemler, pandeminin seyrini şekillendirmede baskın faktörler olmaya devam etmektedir.

 

En önemlisi, Bölgedeki ulusal hükümetler ağır hastalık ve ölüm riski en çok olanları aşılama yoluyla yavaş ama kesin bir şekilde korumaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 215 milyon doz aşı uygulanmıştır. Bölge nüfusunun yaklaşık% 16'sına ilk aşı dozu uygulanmıştır ve Bölge'deki 28 ülkede sağlık çalışanlarının% 81'i ilk doz almıştır.

 

Yüksek risk gruplarında aşılama oranlarının en yüksek olduğu yerlerde, hastanelere başvuru azalıyor ve ölüm oranları düşüyor. Aşılar hayat kurtarıyor ve bu pandeminin seyrini değiştirecek ve sonunda onu sona erdirmeye yardımcı olacaklar.

 

Ayrıca aşıların tek başına salgını sona erdirmeyeceği gerçeğinin de bilincinde olmalıyız. Toplulukları bilgilendirmeden ve etkileşim kurmadan virüse maruz kalırlar. Gözetim olmadan yeni varyantları belirleyemeyiz. Temas takibi olmadan, hükümetlerin kısıtlayıcı önlemleri yeniden uygulamaya koyması gerekebilir.

 

Her yıl Avrupa Aşılama Haftası boyunca aşıların bizi 200 yılı aşkın süredir yaşamı tehdit eden hastalıklara karşı koruduğunun altını çiziyoruz. Bugün pnömoniden rahim ağzı kanserine ve şimdi de COVID-19'a kadar 20'den fazla hastalığa karşı korunmaya yardımcı oluyorlar.

 

Pandemi bağlamında, bize normale dönmenin en net yolunu sunan aşılar ve güçlü halk sağlığı önlemlerinin bir kombinasyonudur. Bizi bu salgını sona erdirmeye yaklaştıran aşılardır; çocuk felcini ortadan kaldırmaya ve kızamık, rahim ağzı kanseri ve diğer aşı ile önlenebilir hastalıkları ortadan kaldırmaya daha yakın; antibiyotik direnci tehdidinin olmadığı bir dünyaya daha yakın.

 

Avrupa Bölgesi ülkelerinin 2019 yılında ilk doz kızamık aşısını yaptırması planlanan çocukların ortalama% 96'sına ulaşmış olması, Bölge hükümetlerinin kızamığı ortadan kaldırma taahhüdünün bir kanıtıdır. Şimdi SARS-CoV-2 virüsüne karşı aşılama taahhüdüne ihtiyacımız var.

 

Bugünkü mesajım COVID-19'un ötesine geçiyor.

 

2019, 100.000'den fazla kızamık vakası şeklinde geçmiş yıllarda aşılama oranlarının azalmasının sonucunu gördü. Ve rutin bağışıklama hizmetleri geçici olarak kesintiye uğradığında - tam olarak bir yıl önce Bölgede pandeminin ağır şekilde etkilediği 6 ülkede olduğu gibi - bu kesinti, daha da ileride bulaşıcı hastalık salgınlarına yol açabilir.
 

Zor kazanılan başarı hızlı bir şekilde kayıp gidebilir. Bu nedenle, Bölge'deki rutin aşılarla yüksek bağışıklama kapsamını sürdürmek için sizi çok zorlamanızı tavsiye ediyorum. Aşı ile önlenebilir hastalıklara olan hakimiyetimizi gevşetmemeliyiz. Eğer üstünlük sağlamak istiyorsak, sağlık sistemlerinin pandemiyi kontrol ederken, rutin aşılar da dahil olmak üzere temel sağlık hizmetlerini sağlaması gerekir.
 

Aşılar bir kez daha tarihin akışını değiştirmek üzere - ancak sorumlu davranırsak ve bunu yapma fırsatı sunulduğunda aşı olursak.

Aşılar, soğuk odalarda raflarda otururken faydası olmayan, ancak insanların kollarına enjekte edildiğinde hayat kurtaran bir araçtır. Nihayetinde, onları alan ve onları herkesin iyiliği için çalıştıran bizleriz.

Haberler

Gündem

İki doz Kovid-19 aşısı olanlar HES uygulaması üzerinden 'aşı kimliği' alabilecek

Gündem

Salgınla mücadelede ön cephenin fedakar savaşçıları: Hemşireler

Ekonomi

Sigortacılık ile bazı alanlara ilişkin kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu

Spor

Milli cimnastikçi Göksu Üçtaş Şanlı: Başarım bir annenin dik duruşunun en güzel ifadesi

Gündem

İstanbul'dan Uludağ manzarası bir yıl sonra tekrar görüldü

Ekonomi

2021 yılı için ‘asgari ücret desteği' ne oldu!

Ekonomi

Elektrik-elektronik sektörünün ihracatı ikiye katlandı

Ekonomi

ASELSAN ihracatta hedefi 12'den vurdu

Gündem

Dünya genelinde Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 135 milyonu geçti

Ekonomi

İsmail Demir'den F-35 mesajları

Gündem

36 ilde nüfusun yüzde 20'den fazlasına en az bir doz Kovid-19 aşısı yapıldı

Ekonomi

Bakan Elvan: Haziran sonuna kadar 176 milyar lira harcama yapmış olacağız