Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Yılın ilk ticaret heyeti Özbekistan'a

24.01.2020 22:35
Yılın ilk ticaret heyeti Özbekistan'a

Demir ve demir dışı metaller sektörü Özbekistan'a çıkarma yapıyor. İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, "Yapacağımız çalışmalarla Özbekistan pazarındaki payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz" dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Demir ve demir dışı metaller sektörü, bu yılki ilk ticaret heyetini İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki başkanlığında Özbekistan'a düzenleyerek, sektörün ülke pazarından daha fazla pay almasını hedefliyor.

 

İDDMİB'den yapılan açıklamaya göre, alüminyum, bakır, mutfak eşyaları, endüstriyel mutfak, yapı malzemeleri, bağlantı elemanları, kilitler ve el aletleri, döküm, kaynak malzemeleri ve metal ambalaj olmak üzere dokuz alt sektörün çatı birliği konumunda bulunan Birlik, 20 üye firmanın katılımı ile 23-26 Şubat döneminde Özbekistan'a sektörel ticaret heyeti düzenliyor.

 

Özbekistan heyeti, geçen yılı 8,27 milyar dolarlık ihracatla tamamlayan demir ve demir dışı metaller sektörünün bu yılki ilk yurt dışı heyeti olacak ve İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki başkanlığındaki heyette yönetim kurulu üyeleri de yer alacak.

 

Öztiryaki, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin 2019 yılında yüzde 15,3 artarak 2 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, iki ülke arasındaki ticarette büyük bir potansiyel olduğuna dikkat çekti.

 

Türkiye'nin Özbekistan'a olan ihracatının 2019'da yüzde 9,6 artışla 1,04 milyar dolara yükseldiğini belirten Öztiryaki, sektör ihracatının da yüzde 10,4 artışla 45 milyon dolar olduğunu kaydetti.

 

Öztiryaki, Özbekistan'ın 2020 yılı hedef ülkeler arasında olduğunu aktararak, Türk yapı sektörüne karşı da ciddi bir ilgi ve talep olduğunu vurguladı.

 

Türk müteahhitlerinin bu ülkede çok sayıda proje yürüttüğünü ve Türk yapı sektörü olarak iyi bir konumda olduklarına işaret eden Öztiryaki, şunları kaydetti:

 

"2018'de Özbekistan'ın sektör ihracatındaki payı yüzde 0,52 iken bu oran geçtiğimiz sene yüzde 0,62'ye yükseldi. Özbekistan pazarı gelişme potansiyeli çok yüksek ve cazip bir pazar. Aynı zamanda yabancı yatırımcılar için de önemli fırsatlar barındırıyor. Özbekistan'da yapacağımız temaslarda sektörümüzü daha iyi anlatma fırsatı bulacağız. Orada iş yapan Türk müteahhitler de bizim için oldukça önemli ve ihracatımızı geliştirmek için büyük bir fırsat. Yapacağımız çalışmalarla Özbekistan pazarındaki payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz."

 

"Türk ürünlerinin algısının zaten yüksek olduğu Özbekistan'da bunu daha da yukarı çıkarmak için yerel satın alıcılardan resmi kurumlara kadar tüm taraflarla bir araya geleceğiz. Bu temaslar ülkede güçlü bir network oluşturmamızı da sağlayacak." ifadesini kullanan Öztiryaki, Özbekistan pazarından gelecek dönemler adına oldukça umutlu olduklarını aktardı.

1.sayfa

1.sayfa

Kültür & Sanat

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı 

Spor

Marius Sumudica: Bir futbolcuyu kabul etmem için menajerler bana 50 bin avro teklif etti

Gündem

Umudum Olur musun?

Politika

Meclis 1 Ekim'de açılıyor