Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Turquality, hem kârlılığa hem ihracat katkı sağlıyor

08.10.2019 03:42
Turquality, hem kârlılığa hem ihracat katkı sağlıyor

Turquality ve yönetim danışmanlığı alanında 15 yıldır hizmet veren Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, "Turquality'nin, mevcut kârlılığın artışına katkısı yüzde 14, mevcut ihracat artışına katkısı yüzde 15'tir" dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Turquality'nin bir iş modeli olarak algılanması, firmaların markalaşma sürecini hızlandırırken, kilogram başına olan ihracatlarını 3 kat ve üzeri artırıyor. Turquality, çalışanları ve patronları "mutlu" ederken, ilk yılın sonunda farklı iş süreçlerinde yüzde 17 verimlilik artışına katkı sağlıyor.

 

Turquality ve yönetim danışmanlığı alanında 15 yıldır hizmet veren Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, şunları söyledi:

 

"Turquality, bir teşvik programından öte, işletmeler için bir iş ve değer modelidir. Turquality iş modeli; stratejik planlama, insan kaynakları yönetimi, performans yönetimi, bütçe yönetimi, marka yönetimi, satış-pazarlama yönetimi, bilişim yönetimi, tedarik zinciri yönetimi gibi tüm konuları kapsıyor. Turquality, bir karne ve bir akreditasyondur. Turquality karnesi pekiyi olan bir Türk işletmesi, global pazarlarda yabancı firmalara güven veriyor" dedi.

 

Turquality'nin insan kaynaklarına etkisi

Progroup Uluslararası Danışmanlık Başkanı Dr. Salim Çam, Turquality iş modeli ve insan kaynaklarındaki rolü hakkında açıklamalarda bulundu: "Turquality, ülkemizin devlet destekli ilk marka programıdır. Progroup danışmanlığında Turquality iş modelini benimseyen işletmeler, iş süreçlerini etkin yönetiyor, farklılaşıyor, markalaşması hızlanıyor, global rekabete hazırlanıyor ve kilogram başına ihracatlarını 3 kat ve üzeri artırıyor. Ülkemizdeki firmaların kilogram başına ihracatı 1,5 dolar civarında iken, Turquality alan firmaların kilogram başına ihracatı 4,5 dolar civarındadır.

 

Turquality iş modelinde çalışanların, yetenekleri, yetkinlikleri, potansiyelleri, etik ve ahlaki değerleri, organizasyon içindeki rolleri gibi başlıklar ön plana çıkıyor. Turquality sayesinde, stratejik düşünce yeteneği artan ve kendisinin değerinin, gücünün, potansiyelinin farkına varan şirket çalışanları; organizasyon içinde çok daha etkin şekilde varlık gösteriyorlar ve bu durumda firmanın hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlıyor. Turquality, çalışanların iş yerlerinde mutlu olmasını mümkün kılan bu modeldir. Aynı zamanda, Turquality firmalarda bir "Viroloji" görevi üstlenir. "Turquality Virolojisi" şirkete giren ve girmiş olan organik veya mekanik virüsleri ve virüs zincirlerini, sınıflandırmalarını, bölümlere giriş yollarını ve şirket içinde zayıflıklara yol açışlarını inceler ve önler."

 

Turquality'nin işletmelere verdiği destekler

Turquality'nin, işletmelerdeki tüm departmanlar için "panzehir" rolünü üstlendiğini vurgulayan Dr. Salim Çam, "Turquality, ortaya koyduğu strateji ve sistematik sayesinde, çalışanların mutlu olmasını sağlarken, sadakatlerini artırıyor. Türk markasının ve işinin milliyetçisi olan değerli ve yetenekli çalışanlar, imzaladıkları iş sözleşmesinde, markaya katacakları değeri ve yapacaklarını taahhüt ediyorlar. İşletmedeki herkese, "değer, değer, değer" için çalışma algısını yerleştiriyoruz" dedi.

 

Turquality'nin, işletmelere verdiği destekler konusunda da bilgi veren Dr. Salim Çam, "İstihdam giderleri; sertifikasyon giderleri; yazılım ve bilişim giderleri; depo hizmetleri giderleri; gelişim yol haritası; tanıtım, reklam ve pazarlama giderleri; hedef pazarlara yönelik danışmanlık giderleri; pazar araştırması çalışması ve raporlama giderleri; mağaza ve franchise kira ve kurulum giderleri; kurulum dekorasyon giderleri; ofis, depo, showroom kira ve kurulum giderleri; yönetim danışmanlık giderleri; tasarım giderleri; uluslararası hukuk danışmanlık giderleri; marka, patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım tescil giderleri; ürün, hizmet ve marka tescili ve korunması ile ilgili giderler; ön tanı merkezi, klinik, eğitim merkezi, kira ve kurulum giderleri; satış sonrası servis, reyon, raf, dekorasyonlu köşe, kira ve kurulum giderleri" dedi.

1.sayfa

1.sayfa

Ekonomi

Bakan Albayrak İVME Paketinin müjdesini verdi

Gündem

Çevresel atıklardan korona virüsüne maske

Gündem

Sekiz yılda 610 bin riskli bağımsız birim yıkıldı

Sigorta

Dijital dünyada network yönetimi nasıl sağlanır?