Ekonomi

Ekonomi Haberleri

ORKA, tasarımla özgürlüğü banyolara taşıyor

14.02.2020 09:17
ORKA, tasarımla özgürlüğü banyolara taşıyor

Banyo mobilyaları sektörünün önde gelen firmalarından ORKA Banyo, bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tasarımcı Sezgin Aksu ile işbirliği yapan marka, “özel tasarımla” banyolara özgürlük getiriyor.

 

Mehmet Emin AVCI

Temelleri 1992 yılında İstanbul’da atılan Türkiye'nin ilk banyo mobilyası üreticisi ORKA Banyo, global bir dünya markası olma hedefini gerçekleştirmek için tasarımcı Sezgin Aksu ile işbirliği yaparak hem kendi sektöründe bir ilke imza atıyor, hem de ‘özel ve özgürlükçü tasarımı’ banyolara taşıyor.

Markanın bu işbirliğinin ve bunun sonucunda ortaya çıkan iki koleksiyon serisinin tanıtıldığı basın lansmanı ORKA Banyo Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, Genel Müdür Nalan Yılmaz ve tasarımcı Sezgin Aksu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

ORKA Banyo Genel Müdürü Nalan Yılmaz, toplantıdaki konuşmasında, firma olarak değişim ve dönüşümün öncüsü olmayı sevdiklerini, kendileriyle rekabet ederek sektöre yenilikler katmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’de birçok sektörde uzmanlaşma ile ilgili sorun olduğunu belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz uzmanlaştığımız alanda en iyi üretimi yaparak globalleşme hedefi ile yola çıktık. Türkiye’de ilk demonte banyo dolabı üreticisi olarak çıktığımız yolda sürekli yatırımlar yaparak sektöre yenilikler kattık. 2019 yılı bu anlamda bizim için verimli bir yıl oldu. Hem çok önemli bir adım atarak tasarım merkezimizi hayata geçirdik hem de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tanınmış marka sertifikamızı aldık. Sezgin Aksu ile yaptığımız bu işbirliği ile de globalleşme hedefimizi daha da güçlendirmek ve Türkiye’de hala bir sektör olarak değerlendirilmeyen banyo mobilyaları sektörüne değer katmak istedik. Toplum olarak banyolar bizim için en önemli alanlar olmuştur. Eve gelen misafirin değerlendirme kriterlerinden biridir banyo. Bu gelenekten yola çıkarak banyoları daha değerli ve daha şık alanlara dönüştürmeye yönelik adımlarımıza Sezgin Aksu’nun yeni koleksiyonunu ekleyerek bir ilke imza attık. Artık banyolarda tasarım konuşacak” dedi.

2020’de yeni yatırımlar geliyor

2019 yılını yüzde 20’lik büyüme ile kapattıklarını vurgulayan ORKA Banyo Genel Müdürü Nalan Yılmaz, 2020’de globalde yüzde 45’lik bir büyüme hedeflediklerini söyledi. Turquality sürecini de başlattıklarının da altını çizen Yılmaz, 2020 yılında dünyanın birçok ülkesinde düzenlenecek önemli fuarlara katılarak, 2019’da yüzde 35 olan ihracat payını yüzde 50’ye çıkaracaklarını söyledi. Her yıl cironun yüzde 10’unu yatırıma ayırdıklarını da belirten Nalan Yılmaz, “Bu yıl da yatırımlarımız sürecek. Tesis genişletme, teknolojik altyapı geliştirme alanlarında ciddi yatırımlar yapacağız” dedi.

 

‘Banyolara özgürlük geliyor’

Tasarımcı Sezgin Aksu da konuşmasında, banyolarda farklı form ve materyallerle sınırsız kombinasyon felsefesiyle yola çıktıklarını belirterek, işbirliğini ve koleksiyonları şöyle anlattı: “ORKA ile işbirliğimiz doğrultusunda banyo mobilyası tasarlamak benim için heyecan verici oldu. Banyo tasarımlarında bugüne kadar hep saklı, kapalı formlar ön plandaydı. Tasarım aşamasında artık daha özgür banyoları görmek istediğimizi düşündüm. Bokses ve CYO koleksiyonları ile tam bu noktada hayal ettiğimiz şeyi tasarladık. Bokses koleksiyonunda aklıma ilk gelen şey geometrik formlar, daireler ve karelerdi. Geometrik formlar daha esnek bir kullanıma ve sonsuz kombinasyona izin veriyor ve kullanıcıya özgürlük sağlıyor. Bokses, kişinin hayal ettiği banyoyu yaratmasına imkan veren, kare, daire ve dikdörtgen gibi farklı formlardan oluşan minimalist bir sistem. Koleksiyondaki ürünlerin farklı boyutları yatay ve dikey yönde büyük esneklik sağlıyor ve her zevke uygun çözüm oluyor. Bokses’ta daha ileri gidip sistemi yaşam alanlarının tamamına uyum sağlayacak şekilde geliştirdik. Duvara monte bir depolama elemanı, bağımsız bir büfe, hatta makyaj masası bile olabilecek esneklikte bir ürün grubu tasarladık. Minimalist formu ile Bokses, banyodan oturma odasına sınır olmaksızın yerleşecektir.” 

 

Teknolojiyi tasarımla buluşturan marka

Temelleri 1992’de atılan ORKA Banyo, o dönemde sadece marangozların küçük atölyelere sıkıştırdığı banyo mobilyasını, Türkiye'de başlı başına bir segment haline getiren bir marka. Banyo mobilyası sektöründe geliştirdiği kaliteli, tasarım odaklı, çevreci ve fonksiyonel ürünlerle 27 yılı geride bırakan ORKA Banyo, üretim faaliyetlerini gerçekleştirdiği Düzce’deki 22 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrikasında 240 kişiyi istihdam ediyor. Yıllık ortalama 540 bin modül banyo mobilyası üretimi gerçekleştiren ORKA Banyo, Türkiye’de 81 ilde 450’den fazla satış noktası ile 5 milyona yakın tüketiciye ulaşıyor. ORKA, aynı zamanda uluslararası pazarda başta Avrupa olmak üzere 71 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.  

 

‘Banyolarda da artık tasarım konuşacak’

Geçmişten günümüze evin dışa dönük en gözde alanı olarak hassasiyetle dekore edilen banyolar tasarımın da çokça konuşulduğu alanlara dönüşmeye başladı. Fonksiyonları artırılmış ve tasarımsal yaklaşımları olan banyo dolapları, mobilya ile uyumlu seramikler, armatürler ve kullanılan daha birçok malzemede renk, tasarım, uyum ve fonksiyonellik önem kazanmaya başladı. Tüm bu dönüşümün 1992’den beri bir parçası olan  ORKA Banyo, üretim ve tasarım gücünü Milano'daki ofisi Aksu/Suardi ile başarılı tasarımlara imza atan tasarımcı Sezgin Aksu işbirliği ile taçlandırdı. Bütünsel tasarım yaklaşımı ile kullanım kolaylığını konforla buluşturan ORKA Banyo, yeni dönemde Sezgin Aksu imzasıyla koleksiyonuna eklediği ‘Bokses’ ve ‘CYO (Create Your Own)’ ürün grupları ile banyolarda yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Bundan böyle, artık banyolarda da tasarım konuşacak.

 

ORKA Plus markalı banyo armatür ve aksesuarları

Türkiye’de banyo mobilyaları alanında birçok ilke imza atan ve yenilikçi yaklaşımları ile dünya pazarlarında ve farklı coğrafyalarda da büyüyen marka, aynı zamanda ‘ORKA Plus’ çatısı altında dört yıldır armatür ve aksesuar gibi banyo tasarımına dair bütün ürün gruplarını üreterek koleksiyonunda bulunduruyor.

1.sayfa

1.sayfa

Otomotiv

Japon Toyota'dan Avrupa'da hibrit araç rekoru

Gündem

BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne göre Meis Adası'nın statüsü

Gündem

Malatya'da 5,2 büyüklüğünde deprem

Gündem

BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı