Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Midyatlı iş insanları İŞKUR merkezinin kurulmasını bekliyor

(Hürses Haber Merkezi) [email protected] 08.04.2021 12:12


Mütia AVUKA - Mardin

Midyatlı iş insanı Halil El, onaltı aydır Doğu ve Güneydoğunun en kalabalık ilçelerinden birisi olan ve il konumuna gelen Midyat ilçesinde İŞKUR müdürlüğü kurulması için başvurdukları halde bugüne kadar cevap alamadıklarını söyledi.

Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Başkanı, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, MİDER Yönetim Kurulu üyesi Halil El yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Midyat’a İŞKUR hizmet merkezi Müdürlüğü kurulması için on altı aydır müracaatımız var ve konuyu tüm yetkililere müteaddit defa iletmemize, memleketimiz için hayati derecede hayırlı ve gerekli bir hizmet olduğunu, bu kurumun kurulmasının devletimize ek masraf olmaksızın 250.000 vatandaşımızın istifade edeceğini, Midyat kaymakamlığının yer tahsisinde bulunmayı taahüt ettiğini söylememize rağmen sonuçlanmıyor.

peki soruyorum bunca kamu yararına matuf bir hizmete kavuşamamızın nedeni nedir?

Günümüz şartlarında bir günün bile çok önemli olduğu halde, on altı aydan sonra bile haklı talebimizin yerine getirilmemesi düşündürücü değil mi ?

Kim neden engelliyor. Aslolan halka bu tür nitelikli hizmetleri sunmak değil midir?

Kalkınmada öncelikli olan ve genç işsizliğin ve normal işsizliğin yoğun olarak yaşandığı memleketimiz nasıl kalkınır?

Sizce 250.000 kişinin 160 km git-gel yol katederek hizmet alması mı, yoksa beş memur ile yerinde hizmet vermek mi daha mantıklı?

Ayrıca on altı aydır özellikle dernek üyelerimiz başta olmak üzere diğer hemşerilerimize Midyat İŞKUR hizmet merkezi için müracaat ettiğimizi ve Yetkililerimizin bizleri bu yararlı hizmetle buluşturacağına dair büyük umut verdik. Bu haklı talebe neden cevap verilmiyor?

Dicle havzasının en önemli kenti olan Midyat’ın potansiyeli İŞKUR hizmet merkezi Müdürlüğü kurulmuş olan onlarca yerden çok daha fazla olmasına rağmen bu hizmete neden kavuşamıyor?

Bu merkezin kurulması Midyat ve çevresinde yaşayan 250.000 kişinin hayatına dokunacaktır. Midyat ile İŞKUR İl Müdürlüğü arası git-gel 160 km’dir. Bu nedenle Midyat’ta bu işlemlerin yerinde sağlanmıyor olması ciddi mağduriyetlere, zaman ve emek kayıplarına neden olmaktadır.

Midyat yoğun emek sektörünün görece fazla olduğu bir yer olması, çalışanların sürekli İŞKUR ile bağlantılı olması hasebiyle bu merkezin kurulmasında ciddi kamu yararı bulunmaktadır.

Ayrıca sivil toplumun taleplerine cevap verilmesi gelişmiş toplumun en önemli nişanesidir. Malumunuz dernek kurmak ve çalışmalarında yer almak; bir ülkeye, bir millete olan aşkın tezahürüdür. Kamunun Çalışmalarında daha nitelikli hizmetler yapmasına ciddi katkı sağlar. Ayrıntıyı görmesine vesile olurlar.

Şu sözü unutmamalıyız, Medeniyet ayrıntıda gizlidir. Topluma nitelikli hizmet sunmak İçin detaya vakıf olmak elzemdir.

Son olarak Devlet büyüklerimize bir daha seslenmek istiyoruz. Sesimizi duyun lütfen. Ülkemizin ve memleketimizin kalkınması için dertlenen insanlarız. Haklı taleplerimize cevap verin ki; bizler de ülkemizin kalkınma şiarına daha fazla katkıda bulunabilelim."

1.sayfa

1.sayfa

Sigorta

Kadınların BES'e katılımı yüksek

Ekonomi

Midyat Ulucami'de kapalı semt pazarı, mescit ve idare binası yaptırılacak

Sigorta

Bereket Emeklilik, ilk çeyrek fon getirisinde sektör lideri oldu

Sigorta

“2021 yılında kaskoda büyüme yakalanacak”