Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Kilis, zeytin ve zeytinyağıyla bilinmek, anılmak istiyor

19.11.2019 12:00

İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü ilgiyle karşılandı. Kilis Valisi Recep Soytürk, “zeytin ve zeytinyağı ile kilis’i anlatalım” dedi.

 

Turgay TÜRKER - Kilis

Zamana meydan okuyan bir şehir… Yüzyılların gerisinden süzülerek ilk günkü gibi tarih ve medeniyet kokan toprağıyla ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. Kilisli ile konuştuğunuzda size tek anlatılan bu kadim topraklarda yeşeren zeytinin ve zeytinyağının en eski olduğudur.

İpekyolu, Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan ticaret yolunun adı. Bu kadim yol, adını Kalkınma Ajansına vererek, bölgenin kendine özgü ticaret ve kalkınma modelini İpekyolu Kalkınma Ajansı’yla Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’da taşıyor.

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım günüyle kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor. İşin başında çalışkan bir vali ve kalkınma ajansı genel sekreteri var.

Kilis’te bir yıldır görev yapan ve adeta kendini şehre adayan bir isim var. Adı Recep Soytürk Kilis Valisi… Vali Soytürk, bildik klasik valilere hiç benzemiyor. Şehrin kalkınmasına öncelik edeceği bir karar alacaksa bunu tartışıyor, tartışmaya açıyor. Zira kullanım yapacağı kaynak, kamunun. Kaynağının doğru kullanımı için iyi karar vermeye çalışıyor. Ve masadaki herkesi dinliyor.

Göreve başlamasının ardından bir yıl geçtiğini ve ilk geldiği dönemde kendisine "Dünyanın en eski zeytin ağaçları burada ve en kaliteli zeytinyağı Kilis'tedir." denildiğini her fırsatta dile getiren Soytürk, "Bunu bir yıldır yaşıyorum ve tadıyorum gerçekliği çok yüksek. Ama bizim bunu belgelememiz ve sertifikasını almamız lazım. O yüzden üniversite ve hocalarımızla bu çalışmayı bir taraftan yürütüyoruz. Üretiyoruz kaliteli de üretiyoruz birtakım eksikliklerimiz var. Organik diyoruz ama organik olabilmesi için hem üretimde kullanacağımız ilaçlar hem toplama tekniklerine ve ondan sonraki sıkım aşamasındaki tekniklere çok dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

Bir diğer uyumlu isim Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut… Avukat olan Bulut, başkanlıkta üçüncü dönemi… Şehirde sevilen, sayılan bir isim… Tabi bu uyumlu tabloya Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan’ı da eklemekte yarar var.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz’ın ev sahipliğinde Kilis’te gerçekleşen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü, Kilis için gelenekselleşecek bir eylemin ilk takvimi oluyor.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz
 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Tarım ve Zeytinciliğin bölgenin önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade ederek, “İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak kurulduğumuz 2010 yılından beri bölgemizin tarımsal ve kırsal kalkınmasına katkı sağlayacak, çok önemli projelere imza attık. Bu bağlamda ülkemizdeki 26 kalkınma ajansı içerisinde 2019 yılında tarımsal kalkınma projelerine tahsis ettiğimiz 20 milyon TL kaynakla, ülkemizdeki kalkınma ajansları içerisinde birinci olduk” dedi.

Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut
 

Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, Kilis'in önemli bir şehir olduğunu, toplantının yapıldığı yerin arkasında Zeytin Dalı Harekatı yapıldığını ifade ederek, “Arkamızda kahraman ordumuzun Suriye'de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatını gerçekleştirdiği yer, burada insanlar aylarca uzun süre ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar. Ama hiçbir zaman zeytinlerini vatanlarını, topraklarını bırakıp gitmeyi düşünmediler. Çünkü buralar atalarımızdan bizlere kaldı. Kilis, zeytinin vatanıdır, Mezopotamya’dır. Burada ilklerin yaşanmasının sebebi de buralara aşık olmaktır. Kilis zeytinyağı organiktir” dedi.

AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal da bölgede yetiştirilen zeytinlerin dünyanın en eski ağaçları arasında olduğunu belirterek, "Bundan dolayıdır ki bu bölgede yaşam kalitesi diğer bölgelere göre daha fazladır. Çünkü zeytinyağı gerçekten insanların yaşam kalitesini artırır." ifadesini kullandı.

Kilis Valisi Recep Soytürk

Kilis Valisi Recep Soytürk, "Üretiyoruz kaliteli de üretiyoruz birtakım eksikliklerimiz var. Organik diyoruz ama organik olabilmesi için hem üretimde kullanacağımız ilaçlar hem toplama tekniklerine ve ondan sonraki sıkım aşamasındaki tekniklere çok dikkat etmemiz gerekiyor." dedi.

Soytürk, Suriye sınırındaki Kocabeyli Köyü Kilis Zeytin Üreticileri Birliği bahçesinde düzenlenen "Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü" etkinliğinde, bu tür etkinliklerle kentin yöresel ürünlerinin dünyaya tanıtılmasına katkı sunulmasının amaçlandığını söyledi.

Ünlü Kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinyağının doğanın yetişkinlere bahşettiği "ana sütü" olduğunu hatırlattı. Zeytinyağının ana sütü gibi bütün hastalıkları önlediğini savunan Karatay, "Zeytinyağı hakikaten ana sütünün aynısıdır. Doğanın yetişkinlere bahşettiği ana sütüdür. Ne demek ana sütü. Bütün hastalıkları önler demek, bağışıklık sistemini güçlendirir, kronik inflamasyon dediğimiz, belediye başkanımızın göbeğini eritir ve karaciğer yağlanmasını giderir. Karaciğer yağlanması gidince beyin de toparlar. Zeytinyağı alzheimeri, parkinsonu önler, bu yüzden çok önemlidir. Özellikle organik olduğundan dolayı alzheimer için çok önemli bir önleyicidir. Yaşlılarımızın hatta yaşlanmadan şimdiden sabah akşam içmeniz lazım. Özellikle evde yaşlılarımız varsa, bakıma muhtaç olan büyüklerimiz varsa bunlara sabah akşam bir kahve fincanı soğuk sıkım, doğal ve organik Kilis zeytinyağı verebilirsiniz"

Yapılan son araştırmaların zeytinyağının bağırsakları çalıştırdığını, bağırsaklardaki florayı yükselttiğini vurgulayan Karatay, bağırsak florası bozuk olanların ise alzheimer, parkinson ve kanser olduğunu belirtti.

Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat da Kilis zeytinyağının dünya markası olma yolunda ilerlediğini, bunun da kurdukları birlik sayesinde gerçekleştiğini vurgulayarak, "Kilis zeytini gerçekten de kaliteli bir ürün. Lütfen birliğimize sahip çıkalım aksi halde zeytinimiz kaybolur. Şu anda zeytini ABD'ye ihracat yapmak üzere bir sözleşme imzaladık. Bunun yanında Kanada, Kuveyt, Katar ve birkaç ülkeye gönderiyoruz." diye konuştu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde yapılan etkinlikler, fidan dikme ve üniversitede yapılan panelle, bu işin devamlılık göstereceğini ortaya koydu. Basın mensupları ve katılımcılarla ile yakından ilgilenip sorunsuz bir etkinliğe imza atan perde arkasındaki Ersin Doğan’da kocaman bir teşekkür…

1.sayfa

1.sayfa

Otomotiv

Toyota'dan korna gürültüsüne karşı kulak maskesi

Ekonomi

İstanbul'da normalleşmeyle şehirlerarası otobüs sefer sayısı günde 1150'ye çıktı

Ekonomi

Yılın ilk 6 ayında 182 bin tarla, 154 bin arsa satıldı

Turizm

Dünya mirası Nemrut'ta hafta sonu yoğunluğu