Ekonomi

Ekonomi Haberleri

'Kapıkule'deki tır kuyruğu sorunu acilen giderilmeli'

İsa KARACA 09.01.2019 20:53
'Kapıkule'deki tır kuyruğu sorunu acilen giderilmeli'

UTİKAD Başkanı Eldener, "Kapıkulede her bir aracın bekleme ücreti günlük 150 avro. Günde 2 bin 450 araç geçiyor. 2 günde 4 bin 900 günlük bekleme çıkıyor ortaya haftalık 735 bin avroya geliyor. Bu kayıp nakliyecinin de kaybıdır, ihracatcının da kaybıdır" dedi.

 

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Ürünleri Derneği (UTİKAD), lojistik sektörünün 2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılına dair öngörülerini paylaştığı basın toplantısı düzenledi. UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin katıldığı toplantıda UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, sektördeki gelişmeler, durum değerlendirmesi, 2018 yılına ait dış ticaret verileri ve 2019 yılında lojistik sektörüne dair beklentileri paylaştı.

 

İthalatta 2018 yılında çok ciddi bir düşüş olduğunu belirten Eldener, "170 milyar dolara düştü bizim ithalatımız.ithalat ve ihracat rakamları birbirine eşitlendi. Aslında 2017' ye göre de yaklaşık 20 milyar dolarlık bir düşüşle kapatmış olduk.sevindirici taraf ihracat şimdiye kadar yapılmış olan en yüksek rakamı işaret ediyor. Türkiye'nin çok büyük ihracat hedefleri var. Önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde çok büyük rakamlara ulaşmak için SPk'lar, tüm ihracatçılar, üreticiler, kamunun bütün organları seferber olmuş durumda. İhracatı kolaylaştırmaya çalışan yapıyla karşı karşıyayız bu ümit verici" ifadelerini kulandı.

 

Kapıkulede tır kuyrukları için eylem planı hazırlanması gerektiğini aktaran Eldener bu sorunun çözülmesi halinde kazanacak olanın ihracatcılar olduğunu söyledi. Kapıkulede bir aracın ortalama 2 gün beklediğini aktaran Eldener, "Herbir aracın bekleme ücreti günlük 150 Avro. İki günde 300 avroluk aslında hiç olmaması gereken bir masrafla karşı karşıya geliyor ihracatçı. Günde 2 bin 450 araç geçiyor Kapıkule'den 2 günde 4 bin 900 günlük bekleme çıkıyor ortaya haftalık 735 bin Avro'ya geliyor. Bu kayıp nakliyecinin de kaybıdır, ihracatcının da kaybıdır. Avrupa'daki müşterilere teslimat garantisi veremiyor ihracatcımız, bu da yabancı sermayeli firmaların kaybına neden oluyor. Hizmet kalitesinde soruna yol açıyor ve insan kaynakları açısından soruna yol açıyor" dedi.

 

Gümrüklerdeki soruna çözüm önerileri

 

Vatandaşa ve mükellefe güvenle gümrükler gibi birçok konunun aşılabileceğini dile getiren Eldener, "Transit yükü antrepolara neden alınmıyor. Yurt dışından gelen mallar için risk analizi yapılabilir. Türk havacılık sektörünün gelişimine ve desteklemesine yönelik çabalara aykırı şekilde dış seferden iç sefere geçişlerde uçakların deposunda bulunan yakıtlara uygulanan vergilendirme ve ceza kararları yanlıştır. Haciz ve icralık malların antrepolarda kalıyor ve aylarca tasfiye edilemiyor bu konunun kolaylaşması gerekiyor. Lisanslı yediemin depoları yönetmeliği kapsamında antrepoların yediemin statüsüne dönüştürülmesi ek iş sağlayacaktır. Tasfiye süreçlerinin işletilmemesi sebebiyle karşılaşılan demuraj bedelleriyle karşılaşılıyor. Yani hiç olmaması gereken ekonomiye olduğu gibi zarar yazan bu süreçler çözülürse gümrüklerde birçok şeyin daha rekabetçi, daha ucuz, ve daha az adımla olabileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

2019 yılı beklentileri

 

Eldener sektörün 2019 yılında beklentileriyle ilgili "lojistik performans endeksi kriterlerinde ilerleme göstermek için lojistik ve gümrük süreçlerinin iyileştirilmesi gerekiyor. Transit ticaretin kolaylaştırılması ve ülkemizin hak ettiği payı alması gerekiyor. Yeni Gümrük Kanunu'nun gümrük süreçlerini hızlandıracak ve bürokrasiyi azaltacak şekilde yasalaşması gerekiyor. Kombine taşımacılığı teşvik edilmelidir. Sorunsuz şekilde İstanbul Havalimanı'na geçmek istiyoruz. Türkiye lojistik master planı çalışmalarının tamamlanmasını istiyoruz. Lojistik sektörünün teşviklerden daha kapsamlı yararlanması istiyruz. E-ticaretin gelişmesini bekliyoruz. Endüstri 4.0 ve Blockchain teknolojisinin getirdiği olanakların sektöre adaptasyonunun sağlanmasını istiyoruz" dedi.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

LGS Türkiye birincisi Midyat'tan çıktı

Gündem

Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı

Politika

DSP Genel Başkanı Aksakal, İmamoğlu'nu tebrik etti

Gündem

Doğa Koleji LGS'de liderliği kaptırmadı