Ekonomi

Ekonomi Haberleri

İDDMİB'in hedefi 10 milyar $ ihracat

15.03.2019 00:59
İDDMİB'in hedefi 10 milyar $ ihracat

İDDMİB Başkanı Öztiryaki, Türkiye ekonomisini büyütmenin en önemli yolunun ihracat olduğunu belirterek, "Her firma ürettiğinin en az yarısını ihraç etmeli. Bu yılki ihracat hedefimiz 10 milyar dolar" dedi.

 

İsa KARACA
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türkiye ekonomisini büyütmenin en önemli yolunun ihracat olduğunu ve her firmanın ürettiğinin en az yarısını ihraç etmesi gerektiğini belirterek, "Sektör olarak bu yılki ihracat hedefimizi 10 milyar dolar olarak belirledik." dedi.

 

Öztiryaki, İDDMİB'in yeni dönem hedeflerinin açıklandığı basın toplantısında, alüminyum, bakır, mutfak eşyaları, endüstriyel mutfak, yapı malzemeleri, bağlantı elemanları kilitler ve el aletleri, döküm, kaynak ve ambalaj olmak üzere 9 ayrı alt sektörün çatı birliği konumunda bulunan birliğin geçen yılı yüzde 18,8'lik artış ve 8,2 milyar dolarlık ihracatla tamamladığını söyledi.

 

Sektörün en önemli ihracat pazarının Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu ve en çok ihracatın Almanya'ya yapıldığını aktaran Öztiryaki, gelecek dönemde mevcut pazarları güçlendirip aynı zamanda da yeni pazarlara yöneleceklerini anlattı.

 

Öztiryaki, Ticaret Bakanlığı'nın hedef olarak gösterdiği Hindistan, Meksika, Çin ve Rusya'nın yanında Afrika pazarına özel bir önem vereceklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Afrika'da yeni bir senaryo yazılıyor, yeni bir hayat oluşuyor. Zaman geçtikçe herkes o bölgeyi konuşacak. Biz şu anda kaliteli ürünleri değerinde fiyata satan bir ülke konumundayız. Afrika'nın kaynaklarını ucuza alıp onlara ürünleri pahalı satan diğer ülkeler gibi değiliz. Afrika'da mevcut durumda operasyonlarımız ufak olsa da oransal olarak hızla büyüyor. Eskiden bölgede sadece Kuzey-Güney hattında ticaret yaparken, artık Nijerya’dan Kenya'ya uzanan Doğu-Batı hattında yer almayı ve Afrika'yı Türk ürünleri ile buluşturmayı hedefliyoruz. Çin başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin de etkili olduğu bu pazarda yerimizi bir an önce almamız gerekiyor."

 

Türkiye'deki yabancı öğrencilere yönelik olarak da önemli bir projeleri olduğunu anlatan Öztiryaki, Türkiye'de 125 bin yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü anımsattı.

 

Öztiryaki, bu öğrencilerin eğitimleri bittikten sonra ülkelerine döndüğünü kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Ancak biz onların Türkiye'deki firmalarımızda çalışarak ülkelerine döndüklerinde ülkemiz ve ürünlerimiz hakkında çalışmalar yapmalarını istiyoruz. Bu öğrencilere mezun olduklarından itibaren minimum 2 senelik çalışma izni verilmesini talep ediyoruz. Böylece burada çalışan yabancı öğrenciler ülkelerine döndükten sonra bizim gönüllü elçilerimiz haline gelebilir, kendi ülkeleriyle aramızda sıcak ticari ilişkilerin gelişmesini sağlayabilirler. Dünya artık network'ler üzerinde dönüyor ve bizim de bu network'leri oluşturmamız gerekiyor. Türkiye'de çalışan yabancı öğrenciler gelecekte bizim firmalarımızın uç beyleri olabilirler."

 

Tahsin Öztiryaki, temel hedeflerinin Türkiye’nin ihracatının artırılması ve cari açığının azaltılması olduğunu belirterek, "İhracat artışı sağlamak için dünyanın birçok ülkesine fuar katılımları ve ticaret heyetleri düzenliyoruz, bununla beraber ülkemize alım heyetleri getiriyoruz. İhracat artışının yanında cari açığı azaltmanın diğer bir yolu ise özellikle üretimde girdi olarak kullanılan ara mamullerin ithalatının azaltılmasını sağlayacak önlemler almak." şeklinde konuştu.

 

'ABD pazarında ciddi fırsat var'
 

Öztiryaki, ABD pazarının da son derece önemli bir pazar olduğuna işaret ederek, özellikle Çin'le başlayan ticaret savaşları sonrasında ciddi bir fırsat oluştuğunu ve Türkiye'ye kapı açıldığını anlattı.

ABD'nin mutfak pazarının en büyük ülkesi olduğunu ve önce endüstriyel mutfak ürünleri ile başlayıp arkasından diğer alt sektörlerle ABD pazarındaki etkinliklerini artıracaklarını belirten Öztiryaki, "New York’ta, San Francisco'da, Chicago'da, Los Angeles’ta ve Miami’de Türk mutfak ürünleri ile Amerikalıları ve şefleri buluşturacak organizasyonlar yapacağız. Sosyal medyada etkili insanlarla iş birliği yapacağız, bloggerlar ile çalışacağız ve Türk ürünlerinin bilinirliğini artıracağız" dedi.

1.sayfa

1.sayfa