Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan belediyelere uygulanan kesinti iddialarına açıklama

Haber Merkezi 22.01.2021 14:58

 

Bazı basın yayın organlarında belediye paylarından yapılan kesinti oranlarının artırıldığına dair çeşitli haberlerin yer alması üzerine, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Belediyelerin vergi gelir paylarından yapılan kesinti oranlarında herhangi bir artış söz konusu değildir” denildi.

Belediyelerin borçları için daha önce uygulanan kesinti oranlarının aynen uygulanmaya devam etmekte olduğu kaydedildiği açıklamada şöyle denildi:

“Bilindiği üzere, 7256 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” kapsamında borçlu belediyelerin borçlarını yapılandırması imkanı getirilmiştir.

Söz konusu kanunun 3. maddesinin 3. fıkrasının “e” bendinde belediyelerin yapılandırma ve diğer borçları için genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları paylardan kesinti yapılabileceği hükme bağlanmıştır.

Bu kapsamda haber konusu olan Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu kanuna uyum sağlanması hedeflenmekle beraber belediyelerin borçlarına karşılık kesinti işlemlerini belirleyen 2010/238 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın kesinti oranlarını düzenleyen maddelerinde herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

Belediyelerin borçları için daha önce uygulanan kesinti oranları aynen uygulanmaya devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Şehit Korgeneral Erbaş, FETÖ ile mücadeleye ve İHA'ların geliştirilmesine büyük destek verdi

Politika

MHP Genel Başkanı Bahçeli: Kahramanlarımıza rahmet diliyorum