Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Dünya tavukçuluk sektörü İstanbul'da

11.06.2019 20:18
Dünya tavukçuluk sektörü İstanbul'da

Kanatlı ürünlerinde Ortadoğu ülkelerinin Türkiye'nin en büyük pazarı olduğunu belirten İSHİB Başkanı Müjdat Sezer, AB ve Çin pazarının açılması için çalıştıklarını, başarmaları halinde ise sektörün atılım yapacağını söyledi.

 

Mehmet Emin AVCI

Kanatlı ürünleri sektörü dünya alıcıları İstanbul'da buluşuyor. 13-15 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da 9. kez düzenlenecek olan Tavukçuluk ve Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı VIV TÜRKİYE 2019, sektördeki yenilikleri ve son teknolojik ürünleri dünyaya tanıtacak.

 

45 ülkeden 500 ün üzerinde firmanın katılacağı fuarı, 25 bini aşkın sektör profesyoneli alıcının ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar esnasında Türk firmalarını yabancı alıcılar ile birebir görüştürmek amacıyla bir alım heyeti düzenleyen İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), 5 hedef ülkeden 18 alıcı firmayı İstanbul'a getiriyor.

İki yılda bir düzenlenen VIV İstanbul Fuarı'nın özellikle dünya pazarları olduğu kadar özellikle Ortadoğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetleri pazarına ihracatı artırmada önemli bir fırsat olduğunu belirten İSHİB Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, kanatlı ürünleri sektörünün 2018 yılında bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 13 oranında artarak 1 milyar 107 milyon dolarlık ihracat yaptığını hatırlattı. Sektörün ihracat artışına 2019 yılında da devam ettiğini kaydeden Sezer, şunları söyledi:

 

"Geride bıraktığımız mayıs ayında su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının geçen yılın aynı ayına oranlar yüzde 9.1 aratarak 231.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ocak- mayıs döneminde ise ihracat yüzde 7.4 artışla 1.1 milyar dolar oldu. Başta Irak olmak üzere Orta Doğu ülkelerinin tavuk eti ihtiyacının büyük bir kısmı ülkemiz tarafından karşılanıyor. Kanatlı Ürünleri sektöründe en fazla ihracat yapılan ülkeler; Irak, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan oldu."

 

Kanatlı ürünlerinde Japonya iyi gidiyor

Türkiye'den kanatlı ürünlerin Japonya'ya ihracatı ile ilgili izin prosedürlerinin 2017 yılında tamamlanmasından sonra Japonya pazarı da kanatlı ürünler sektörü için açıldı. Müjdat Sezer, prosedürlerin tamamlanmasının ardından çok kısa bir süre geçmesine rağmen Japonya'ya sektör ihracatımız 2018 yılı 2. yarısında 2 milyon dolara ulaşarak büyük bir başarıya imza attığını belirterek, "Kanatlı ürünleri sektöründe Japonya pazarı için 2019 yılında 20 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. İhracatın bu rakama ulaşması ile, Türkiye'den Japonya'ya ihraç edilen ürünler sıralamasında kanatlı ürünlerinin yedinci sıraya yükselmesi bekleniyor" dedi. Sezer, Japonya gibi Çin pazarının da Türkiye için büyük önem taşıdığını, Çin'e yönelik kanatlı ihracatının açılması için ilgili bakanlıklarla irtibat halinde çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi. Sezer "Çin ve AB pazarı açılırsa sektörün ihracatı iki kat artar" diye konuştu.

 

'Hedef pazarlardan biri AB ülkeleri'

Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin en önemli su ürünleri tedarikçisi konumundayken, Türkiye'nin AB ülkelerine kanatlı ürünleri ihracatı yapamaması sektör açısından önemli bir kayıp olduğuna dikkat çeken İSHİB Başkanı Müjdat Sezer, "Avrupa'nın gerçekleştirdiği su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ithalatının yüksekliği ve pazarın yakınlığı açısından Avrupa, Türkiye için son derece önem arz eden hedef pazarların başında geliyor. Ülke olarak en önemli hedefimizin; yanı başımızda yer alan, rahat ulaşılabilen en önemli pazar niteliği taşıyan AB'ye ihracatın açılması için gerekli çalışmaları hızlandırmak olması gerekiyor" diye konuştu.

1.sayfa

1.sayfa