Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Bahçıvan: “İSO KOZA ile girişimciler geleceğin sanayicilerine dönüşecek”

Emre ERTÜRK 14.03.2019 23:57
Bahçıvan: “İSO KOZA ile girişimciler geleceğin sanayicilerine dönüşecek”

İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle başlattığı İSO Koza Girişim Programı ile geleceğin sanayicilerini yetiştirmeye en büyük desteği veriyor. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, girişimcilik ekosisteminin yerli üretime büyük katkı sağlayacağına dikkat çekerek “İSO KOZA Girişim Hızlandırma Programı ile vereceğimiz eğitim ve mentörlüklerle girişimciler geleceğin sanayicilerine dönüşecek” dedi.

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle başlattığı İSO Koza Girişim Programı ile geleceğin sanayicilerini yetiştirmeye en büyük desteği veriyor. İSO, bir taraftan girişimcilik ekosistemini hızlandırdığı diğer taraftan girişimcilere eğitim, mentörlük ve danışmanlıklarla sanayi iş birliği imkanı sunduğu programı tanıtan bir toplantı ve panel düzenledi.
 

Nesnelerin İnterneti, Sağlık Teknolojileri, Savunma Sanayi ve Enerji adı altında dört başlıktan oluşan İSO Koza Girişim Hızlandırma Programı’nın lansmanı ve Sanayide Girişimcilik Paneline İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ev sahipliği yaparken, toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacırİstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin ile çok sayıda sanayici ve girişimci de katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO olarak ısrarla “katma değeri yüksek ve üretim odaklı” bir girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesini vurguladıklarına dikkat çekti. Erdal Bahçıvan, “Bu girişimcilik ekosisteminin bu ülkenin genç girişimcileri ile yerli üretime büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu anlayış eşliğinde İSO olarak yeni dönemde oluşturduğumuz KOZA Girişim Hızlandırma Programı çerçevesinde girişimcilerimize vereceğimiz eğitim ve mentörlüklerle, onları geleceğin sanayicileri haline getirmeyi hedefliyoruz. Programa katılan girişimciler, İSO’nun sanayici üyeleriyle buluşma fırsatı yakalayacak ve girişimcilerin ihtiyaç duydukları networking imkanları da bu program ile sağlanmış olacak. Aynı zamanda sanayinin ihtiyaç duyacağı Ar-Ge çalışmalarının adeta bir açık inovasyon mantığında, girişimcilerimiz ile karşılanması yönünde de kritik işbirlikleri oluşturacağımızı düşünüyoruz” dedi.
 

Sanayinin geleceği açısından çok önemli olan girişim yatırımlarının dalgalı bir seyir izlese de Türkiye’de hem sayılarının hem de niteliklerinın giderek arttığına işaret eden Bahçıvan, “Türkiye’de 2017 yılında 171 girişim toplamda 110,5 milyon dolar yatırım almış buna karşılık 2018 yılında 100 girişim yüzde 46’lık bir düşüş ile 59,2 milyon dolar yatırım almış. Bu yıl, 2017 dönemini de geçecek bir girişim yatırımının olmasını temenni ediyoruz. Özellikle TÜBİTAK ve KOSGEB’in verdiği desteklerin her geçen gün hacimlerinin artıyor olması da Türkiye Cumhuriyeti’nin bu ekosisteme ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Ayrıca ekosistemde sevindiren haberlerin birisi de yatırımlarda yatırım ağları dışında kurumların da katkısının bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaşmış olması” dedi.

 

Girişimcilikte kaybedilecek vakit yok
 

Sanayicilerin Türkiye için aş ve iş üretme derdinde olduğunu vurgulayan Bahçıvan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Biz sanayiciler, gerçekten zorlu koşullar altında toplumumuzun refahını artırmanın ve ekonomimizi geliştirmenin mücadelesini veriyoruz. Girişimciliğin geçmişte maruz kaldığı ihmali de dikkate alarak, artık bu konuda kaybedecek vaktimizin olmadığına inanıyorum. Yenilikçi ve yaratıcı olmak, esneklik, risk alabilmek, önceden görebilmek gibi girişimcilik özellikleri; küresel ölçekteki günümüz iş yaşamında başarıyı getiren en önemli faktörlerdir. Böylesi bir bilinç ve anlayışın ne yazık ki bu topraklarda çok köklü olmadığını itiraf etmek gerekiyor. Ancak daha çok çalışarak ve küreselleşmeyi anlayarak önümüzdeki engelleri aşacağımızı, en büyük gücümüz olan genç nüfusumuzu da yaşlanmasını beklemeden ivedilikle kullanarak bu alanda var gücümüzle çabalamamız gerekiyor. Girişimcilik ekosisteminin olmazsa olmazı olan, yenilikçi ve inovatif fikirlere ulaşmak, yetenekleri keşfetmek, sermayeye ulaşmak, müşteri ile iletişim kurabilmek ancak paydaşların ve aktörlerin eş güdümü ile mümkün olmaktadır. KOZA Girişim Hızlandırma Programı’nın da bu koordinasyonu en iyi şekilde hizmete dönüştürüp girişimcilere sunmaya çalışacağına yürekten inanıyorum.”

 

Türkiye, erken aşamada en büyük desteği sunan ülke

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, kamu olarak girişim ekosistemine önemli destekleri olduklarına dikkat çekerek, “Yerli ve milli üretim milli teknoloji açısından yeni girişimleri çok önemsiyoruz. Türkiye, erken aşamada yüzde 95’lere varan kamu desteği sunan tek ülke. TÜBİTAK ve KOSGEB, erken aşamada girişimcilerin en önemli destekçileri arasında. 80'in üzerinde teknoparkımız var. 5.000'den fazla teknopark şirketimiz var. Çok büyük bir altyapıyı oluşturduk. Artık bu desteklere diğer oyuncuların, kurumsal şirketlerin daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. İSO’nun kurumsal olarak başlattığı bu inisiyatif, pek çok iş insanının girişim ekosistemine daha fazla dikkat vermesine ön ayak olacak. İstanbul’u küresel girişim ekosisteminin merkezi yapmaya kararlıyız. Bu toplantının bu hedefe güçlü bir ivme katacağına inanıyorum” dedi.

 

Üniversiteler, sanayiye kaliteli insan kaynağı desteği vermeli
 

Panelde konuşan İstanbul Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Kemal Karabel ise sanayicilerin işlerini tutkuyla yaptığına, üniversitelerden de çok kaliteli insan kaynağına erişim beklediklerine dikkat çekti.
 

Atık halılardan otomotiv gibi sektörlere plastik hammadde üreten Hagelson’un Kurucu Ortağı Soner Alayurt da, “İSO Koza gibi programların desteği ile üretim tesimizi kurduk ve ülkemizde 240 bin ton atığın geri dönüşümüne olanak sağlıyoruz” derken, Arz Portföy Yönetici Ortağı Murat Onuk, “Girişimciliğe tutku yetmiyor çünkü yüksek sermaye akışı yok. Türkiye’de girişimci olmak istediğinizde sizden 50 farklı doküman istiyorlar, ABD’de ise hiçbir şey istenmiyor. Ülkemiz gelişen bir pazar. İyiye gidiyoruz ama Ar-Ge laborutuvarları kurmaktan iş yapma kolaylığını sağlamaya kadar her alanda organize bir efor lazım” diye konuştu.

 

1.sayfa

1.sayfa