YAZARLAR

Tüm Yazıları Dr. Ahmet Türker

Toplumsal yapılanmada “Üçüncü Sektör”

14.09.2020 07:36

 

Toplumların hiyerarşik ve bürokratik yapısı olarak kısaca tanımlanan devlet; toplumun örgütlü yapısı olarak bireyler tarafından oluşturulur ve bireyler tarafından yönetilir. Başlangıçta ortak akıl ve birlikte yönetim anlayışıyla ilgili tarafların (kesimlerin) oluşturduğu devlet organizasyonunu yöneten egemenler ve etkili olan çevreler, kamu kaynaklarını ve egemenlik haklarını kullanırken eşitsizliğe ve dağıtımda adil olmayan bir yapının oluşmasına neden oldular. 

 

Tarihi gelişim sürecinde Devlet’in toplumsal örgütlenmedeki bu egemen duruşu; önce devleti kuran ve etkili olan taraflardan oluşan aristokratların varlığı ile dengelenmiştir. Toplumsal gelişmeler zaman akışı içinde girişimci özelliklerine sahip kişilerin önderliğinde kamusal kaynakların kullanılmasında ve egemenliğin paylaşılmasında ürettikleri mal veya hizmetleri satarak kazandıklarıyla güç odakları haline gelen kâr odaklı kurumları kurdular. Bu işletmeler ve ortaklarının sahip oldukları ekonomik olanakların artması ve güçlenmeleri; başka bireylerin bireysel olarak veya işletme kurarak girişimci olmaları yönünde özendirici örnek oldular. Bu gelişim sonucunda katma değer yaratan kapital odaklı siyasal bir sistemin ekonomisinin alt yapısı ortaya çıktı.

 

Yaratılan katma değere ve kamu kaynaklarına hükmeden devlet ve işletmeler toplumsal sorunların çözümünde yetersiz kaldılar. Kâr odaklı kurumların sermaye güçlerine karşı, emekçiler sendikalarını kurdular. Devlet, kâr odaklı kurumlar ve sendikalar kendi taraftarları dışında kalan ve kamu kaynaklarından yararlanamayan kesimlerin toplumsal sorunlarını çözmek amacıyla gönüllülük anlayışıyla dernekler kurulmaya başlandı. Bu yapılanma süreci üçüncü sektör olarak adlandırılan kar amacı olmayan kuruluşların gelişmesini etkiledi. Bu durum devlet yapılanmasında üçüncü sektörün etkin bir rol oynamasını ve bu kuruluşların güçlenmesini sağladı.

Haberler

Gündem

MGK bildirisinde Doğu Akdeniz vurgusu

Ekonomi

Emre Alkin: Merkez Bankası beklenmeyeni yaptı, çok da iyi yaptı

Gündem

İstanbul'da FETÖ şüphelilerine eş zamanlı operasyon

Gündem

Doktora jiletle saldıran sanığa 20 yıl hapis cezası 

Ekonomi

Küresel piyasalar imalat sanayi verilerine odaklandı

Gündem

AB Zirvesi 1-2 Ekim'e ertelendi

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli başlıklar

Gündem

Bakan Selçuk: EBA'da istenilen saatte canlı ders yapılabilir

Politika

İYİ Parti Genel Başkanlığına Meral Akşener yeniden seçildi

Gündem

Yüz yüze eğitim anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda yarın başlıyor

Gündem

İstanbul'da bazı kurumlara girişte HES kodu zorunlu hale getirildi

Gündem

Meteorolojiden sağanak uyarısı