YAZARLAR

Tüm Yazıları Dr. Ahmet Türker

Sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar

11.01.2021 01:28

 

Dünya tarihinde ilk çağlardan bu yana olanak sahibi olmayanların yaşam zorluluklarını aşmalarına yardımcı olmak için çeşitli eylemler uygulanmıştır. Uğur Özdemir gerçekleştirilen bu eylemlerin sosyal hizmet, yaşam zorlukları ile baş etme ve iyilik halini geliştirmede ortaya konan yapılar olup eylemler insanlarla yürütülmektedir. Sosyal hizmet; kişisel, biyolojik ve psikolojik unsurlarla insanların içinde yaşadıkları çevrenin sosyo-ekonomik kuvvetleri arasında dinamik ilişkileri dikkate alarak yapılan uygulamalarla gerçekleştirilir.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlik Uzmanları tarafından hazırlanan 1969-1970 dönemi raporunda sosyal hizmetler “bireylerin birbirleriyle ve çevresi ile uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amacını taşıyan örgütlenmiş çalışmalar” şeklinde tanımlanmıştır.

 

Hüsamettin Çetin ise sosyal yardımlarda temel amacın acil olan yardımı yapmak değil, aynı zamanda uzun dönemde, bireyi/aileyi kendi kendine yetecek hale getirmek olduğunu söylemektedir. Bu bağlamda sosyal yardım programları, devletin sorumluluğu kapsamında sosyal güvenlik sistemleri içinde yer alan, ancak, özellik gösteren bir içeriğe sahiptir.

 

Devlet yardımlarına ilişkin hakların zaman içinde gerçekleştirilebilir olmaları da aslında, bu hakların devletin mali kaynaklarını gerektirir olması ile ilgilidir. Şebnem Gökçeoğlu’na göre devletin olanakları yetersiz olduğu için bir sosyal hakkın derhal yerine getirilmesi, başka bir değişle o anda yaşama geçirilmesi mümkün olmayabilir. Ancak bu husus, devletin bu konuda sonsuza kadar hareketsiz kalabileceği anlamına gelmez.

 

Bülent Algan ise; devletin uluslararası sözleşme hükmünden ya da anayasadan kaynaklanan bir sosyal hakkı yaşama geçirecek yasal düzenlemeyi yapmaması, her ne kadar bu konuda bir yaptırım olmasa da devletin o hakka ilişkin yükümlülüğünü ihlal ettiği anlamına geldiğini söylemektedir.

Haberler

Ekonomi

Ticaret Bakanlığınca temel ihtiyaç ürünlerinde 'fahiş fiyat' denetimi yapıldı

Gündem

Bağdat'ın merkezinde patlama: 28 ölü

Gündem

Görevinin ilk gününde Trump yönetiminin kararlarını tersine çeviren 17 kararname

Gündem

Libya açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan tekne battı: 43 ölü

Gündem

Bakan Selçuk: Okullarda 15 Şubat için kararlılık var

Ekonomi

Vakıflara ait 75 gayrimenkul kiraya veriliyor

Gündem

Kovid-19 aşısı yaptıranların sayısı 950 bini geçti

Gündem

Pozantı-Ankara otoyolunda kamyonla otomobil çarpıştı: 5 ölü, 2 yaralı

Gündem

Sağlık çalışanlarına yönelik ilk doz aşılamada sona gelindi

Gündem

İzmir merkezli 60 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon 

Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: İngiltere ile STA'nın kapsamı genişliyor

Ekonomi

e-ticaret sektörü 3 yılda ulaşmayı beklediği gelişime 3 ayda erişti