YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Cem Barlas Arslan

Kripto parada gelecek senaryoları

08.10.2021 09:16

 

Kripto paralar uzun süredir gündemi meşgul ediyor ve etmeye de devam edecek gibi görünüyor. Bazılarına göre bu bir balon! Bazılarına göre ise geleceğin yatırım ve ödeme aracı...

Geleceğin Para Birimi mi?

Aslında bu tartışmalı bir konu...

Kripto paraların regüle edilememesi, bir merkeze bağlı olmaması ve volatilitenin oldukça yüksek olması gibi nedenlerle birçok kişi kripto para sisteminin bir balon olduğunu düşünüyor ve geleceğinin olmadığını iddia ediyor. Bununla birlikte, kripto paralara güvenen ve inanan insan sayısı da her geçen gün artıyor. Kripto paralara olan ilginin, haberlerin ve de İşlem hacimlerinin artışları bunun en bariz göstergesi.

Kripto paraların geleceğine ilişkin farklı görüş ve düşünceler var. Bunlar ise genel itibariyle şöyle:

Senaryo 1: Merkezi yapısı olmaması, suç gelirlerinin transferi ve aklanmasında önemli bir rol oynaması, finans sistemini yöneten kurum ve kişilerin kripto paralara mesafeli bakmaları gibi etkenlerden dolayı gelecek dönemde kripto paraların yok olacağı tahmin ediliyor. Yani yaşadığımız süreç, gelip geçici olacak. Bu senaryoda ise en önemli etken, devletlerin baskıları ve kontrol istekleri.

Senaryo 2: Popülaritesi ve işlem hacimlerindeki artış dikkate alındığında, sistemin kripto paralara doğru evrildiğini düşünmek mümkün. Kimilerine göre, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Polkadot, Cordano ve Litecoin gibi belli başlı kripto paraların varlığını sürdürmesi beklenirken, sayısı binlerle ifade edilen, teknoloji ve finans temeli zayıf olan çok sayıda kripto paranın yok olacağı tahmin ediliyor.

Senaryo 3: Bir başka görüşe göre; mevcut tüm kripto paralar kullanımdan kalkacak ve yerine hepsini kapsayan ve tüm dünyada kabul görecek bir kripto para birimi ortaya çıkacak.

Senaryo 4: Merkezi kontrolü yok ederek, tamamen özgürlük sunan kripto para birimlerine alternatif üretmek isteyecek olan devletler, kendi para birimlerini kullanıma açarak kısmen de olsa kontrolü ellerinde tutmaya çalışacaklar. Bu açıdan, Devletler kendi sınırları içinde kripto para birimleri oluşturabilirler. Tüm ülkelerin tek bir dünya parası üzerinde uzlaşmaları uzak ihtimal olduğundan, mevcut sistem ile kripto paraların birlikte işlerliğini görmek de mümkün olabilir.

Haberler

Gündem

Türkiye'de elektrik üretimi kaynaklı emisyonlar 10 yılda yarıya indirilebilir

Gündem

Göçün önlenmesi için Türkiye'nin kara sınırlarının yüzde 34'üne güvenlik duvarı örüldü

Gündem

'Gıda Denetim Seferberliği' kapsamında denetimler başladı

Ekonomi

Farazman: İran ve Türkiye ticareti ulusal paralar kullanılarak gelişebilir

Gündem

Yapay tatlandırıcılı içecek ve gıdalar pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor

Gündem

Yola dökülen salçalar nedeniyle kayan 18 araç çarpıştı

Gündem

Şiddetli yağış Bozkurt'un sokaklarını yeniden sular altında bıraktı

Ekonomi

Koronavirüs vakalarının 100 bin kişide 200'den fazla görüldüğü il sayısı 56'ya yükseldi

Gündem

Marmara Denizi açıklarında gemi kazası

Gündem

NASA Şubat 2022'de Ay'a insansız uçuşu planlıyor

Gündem

Sağlık hizmetlerinde 'dijital denetim' dönemi başlatılacak

Ekonomi

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti kolaylaştırmak için bazı adımlar atıldı