YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Kısmi çalışma

18.10.2020 08:17

 

Bu hafta TBMM’ye “İstihdam Paketi” olarak adlandırılan Torba Kanun Teklifi ile getirilmek istenen düzenlemeler arasında kısmi çalışma olanağı da yer alıyor.

Kanun Teklifinde çalışma süresinin bitiminde kıdem tazminatı ödemesi gerektirmeyen 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için kısmi çalışma/çalıştırma olanağı sağlanıyor.

Pandemi gerekçe gösterilerek istihdam paketi adı altında teklif edilen düzenlemelerde kısa çalışma olanağı dışında istihdamı teşvik edecek düzenlemeler ve varlık barışı da getirilmektedir.

Bugünkü yazımda kısa çalışma olanağı ve kısa çalışmanın bitiminde kıdem tazminatı ödenmesine ilişkin düzenlemelerin amaç ve hedeflerini kısaca anlatacağım.

Kısa çalışma fikri 2000’li yılların başında kapitalist sistemin türevi olarak gündeme gelmiş ve tartışılmaya başlanmıştı. O tarihlerde yapılan tartışmalarda genç nüfusun artacağı, üniversitelere devamın kısa sürelerde gerçekleşeceği, bu nedenle üniversiteli gençlerin bu süreçte kısa çalışma olanağının getirilmesi gerektiği ileri sürülmüştü. Ayrıca gençlere iş olanağı doğunca yaşlıların işsiz kalma olasılığı doğacağı için onlara da kısa çalışma olanağının sağlanması gerektiği gündeme getirilmişti. Uluslararası tartışmalarda gündeme getirilen ve kapitalist sistemin maruz kalması muhtemel sistem darbelerine karşı öngörülen bu fikirler artık günümüzde bazı ülkelerde uygulanmaya başlandı.

Aynı tarihlerde tartışılmaya başlanan ikinci konu ise emeklilik sigortasının özelleştirilmesi ve bireysel emeklilik sigortasına yönelmesidir. Bu konuda bazı ülkelerde başlatılan sosyal güvenlik sisteminin işlemediği görülmüş, bu nedenle sosyal güvenlik sisteminin bireysel emeklilik düşüncesine dönüşmesi fikri rafa kaldırılmıştı. Ancak torba yasa ile getirilen kıdem tazminatsız kısa süreli çalışma olanağı sosyal güvenlik sisteminin özelleştirilmesinin yeniden gündeme getirilme olasılığına işaret etmektedir.

Kıdem tazminatsız kısa süreli çalışma olanağının getirilmesi kapitalist sistemin küreselleşme bağlamındaki hedeflerine yönelmek üzere döşenecek yeni yol taşlarının varlığı olarak görmek gerekmektedir.

Haberler

Ekonomi

Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu

Gündem

Soyuz MS-16 kapsülü dünyaya döndü

Gündem

Azerbaycan ordusu 21 köy ve 1 kasabayı daha işgalden kurtardı

Gündem

''Türkiye'de sokağa çıkma yasakları gelebilir haberine yalanlama''

Gündem

Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 5'inci ve 9'uncu sınıflarda yüz yüze eğitimi 2 Kasım'da başlatıyoruz

Gündem

FETÖ'nün TSK yapılanması soruşturmasında 31 gözaltı kararı

Gündem

Azerbaycan'da Ermenistan'ın saldırılarında 61 sivil yaşamını yitirdi, 282 sivil yaralandı

Ekonomi

Eskişehir sanayisi demir yolu ile limanlara bağlandı

Gündem

Doğa olaylarının afete dönüşmesi engellenebilir 

Politika

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu

Gündem

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine 'Koronavirüs Salgını' konulu ek genelge gönderildi