YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Ekonomi Reformunda Vergi Dönüşümü

14.04.2019 07:17

 

Geçtiğimiz yılın sonunda yayınlanan "Yeni Ekonomi Programı"nda yer alan hedeflere ulaşmak için 2019 yılında hayata geçirilmesi taahhüt edilen düzenlemeler ve atılacak adımlar "Yapısal Dönüşüm Adımları" altında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açılandı.

Ekonomik Programın 2019 yılı "eylem planı" olarak ta adlandırdığımız bu adımlar ve düzenlemeler şu başlıklar altındaki hamlelerden oluşmaktadır:

* Finansal Sektör,

* Enflasyonla Mücadele,

* Vergi Dönüşümü

* İhracat-üretim strateji planlama.

Açıklanan vergi dönüşümünü gerçekleştirmek üzere büyümeyi ve uluslararası rekabeti güçlendirme amacıyla istihdam oluşturma odaklı yeni bir vergi mimarisi hedeflenmektedir. Buna göre; istisna ve muafiyetlerin azaltılması hedeflenirken, Kurumlar Vergisi kademeli olarak düşürülecek. Vergide adaleti sağlamak için artan oranlı vergilendirme yöntemine ağırlık verilecek.

Gelir artışlarının sağlayacağı potansiyeli güçlendirme hedefine odaklanarak toplam vergilerin içindeki dolaylı vergilerin oranını azaltarak, dolaysız vergilerin oranını artırarak verginin tabana yayılmasını sağlamak için vergi beyannamesi verme yükümlülüğü genişletecek. Bu bağlamda iş kurma kolaylaştırılacak girişimcilik teşvik edilecektir.

Kayıt dışılıkla mücadelede gönüllü uyum sistemi getirilerek vergi mükelleflerin beyanlarını esas alan ve ilk inceleme sonrasında sorun görülmediği takdirde süreçlerin tamamlanmış olduğunu kabul eden sadeleştirilmiş bir düzenleme yapılacak. Bu çerçevede yanıltıcı ve sahte belge ile mücadelede etkin bir rol oynayacak e-defter ve e-belge uygulamaları genişletilerek artırılacaktır. E-fatura ve e-faturanın eş zamanlı izlenmesi, benzersiz kodlu mal hareketleri izleme sistemi ile kayıtdışılıkla etkin bir mücadele öngörülmektedir

Vergi dönüşümü amaçlı diğer bir düzenleme ise "Mükellef Hakları İcra Kurulu" oluşturulmasıdır. Mükelleflerin vergi süreçlerindeki beyanları ile ilgili yazılım destekleri devreye sokulacak, diğer taraftan mükellef memnuniyetini düzenli ve sürekli ölçecek süreçlerin eksikleri anında saptayacak düzenlemeler yapılacaktır.

 

Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu'na saldırı

Gündem

Nisan ayında kar yağışı etkili oluyor

Maliye & Muhasebe

Feyzioğlu'ndan Şükrü Kızılot anısına kalıcı sempozyum ve yarışma teklifi

Turizm

'Yeraltı cenneti' kapılarını açmaya hazırlanıyor

Turizm

Bayram tatilinde 3 milyar liralık turizm geliri beklentisi

Ekonomi

'Ekonominin lokomotifi perakendedir'

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dönem birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir

Sigorta

Allianz Türkiye, 2018'de de liderliği bırakmadı

Politika

Ekrem İmamoğlu görevi devraldı

Politika

Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı

Politika

Ekrem İmamoğlu mazbatasını alıyor

Politika

Olağanüstü itiraz yapıldı, gözler YSK'de