YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Dünyada Finansal Tablo Kullanıcılarının Muhasebe Mesleğine Yaklaşımı

09.06.2019 09:52

 

2000’li yılların başında işletmelerde ortaya çıkan yolsuzluklar ile birlikte yaşanan ekonomik krizin ardından bazı muhasebe firmalarının da yanlışlıklarının ortaya çıkması ile birlikte sermaye piyasalarında ve yatırımcılarda güven eksikliği görülmeye başlandı. Bu durum hem iş dünyasında hem makro ekonomilerde yatırım eksikliğinin doğmasına, para ve sermaye piyasalarında durgunluk yaşanmasına neden oldu. Bu durgunlukta muhasebe mesleğine güvenin azalması, sermaye ve para piyasalarındaki ülkeler arası akışkanlığı olumsuz etkiledi.

Muhasebe mesleğine olan güveni tekrar oluşturabilmek için Hükümetler tarafından bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerden birisi muhasebe firmaları ve muhasebe meslek örgütleri tarafından gündeme getirilen “muhasebe mesleğinin kamu gözetimini” yapmak üzere “kamu gözetim kurumlarının” oluşturulmasıdır.

 

Diğer bir yapılanma ise IOSCO (Uluslararası Menkul Kıymetler Borsaları Birliği), BCBC (Basel Bankacılık Denetim ve İzleme Komitesi), EC (Avrupa Birliği Komisyonu), FSB (Board-Finansal İstikrar Kurulu), IAIS (Uluslararası Sigortacılık Denetim ve İzleme Birliği) ve WB (Dünya Bankası) IMF (IMF) ile IFIAR (Uluslararası Kamu Gözetimi Kuruluşları Forumu) 'nun oluşturduğu uluslararası finans kuruluşları; finansal raporlamadaki kurumsal başarısızlık nedeniyle, uluslararası denetim standartlarının oluşturulması ve denetimin kalitesi konusunda kamu yararını arttırmak konusunda bir araya geldi.

Bu sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi için, bu grup, denetim, güvence, etik ve eğitim konusunda uluslararası standartların gelişimi konusunda bir yönetişim çerçevesi oluşturmak için IFAC bünyesindeki mevcut yapılar ile birlikte çalışmaya karar verdi. Üç katmanlı bir yapı oluşturuldu:

- IFAC tarafından finanse edilen denetim ve güvence, etik ile eğitim standartlarını oluşturmak üzere mevcut komiteler standart yapıcı kurullara dönüştürüldü.

- IFAC bünyesinde kamu yararını korumak amacıyla, güvence sağlamak üzere bağımsız çalışan PIOB (Kamu Yararı Gözetim Kurulu) oluşturuldu.

- Bir araya gelen yukarıda adları verilen uluslararası kuruluşlar Monitoring (İzleme) Grubu adı altında ouluşum sağladı. Monitoring (İzleme) grubu; standart-yapma sürecinin genel yönetişimi ve bu sürecin etkinliğinin incelenmesi ve standartların uygulanmasını da izleyerek kamu yararına karşılık verilmesinin sağlanmasından görevli ve sorumlu oldu.

Haberler

Gündem

Askerlik süresini 6 aya indiren teklif TBMM'de kabul edildi

Gündem

Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı

Gündem

Dünya ormanları 4 milyar hektara geriledi

Ekonomi

'Milli Muharip Uçağı' Fransa'da görücüye çıktı

Ekonomi

Elektra Elektronik kapasite artırıyor

Otomotiv

Mercedes-Benz yeni sedanı ile liderliğini pekiştirecek

Gündem

Meteorolojiden 10 il için sağanak uyarısı

Gündem

Şırnak'ta 8 terörist etkisiz hale getirildi

Ekonomi

Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

Kültür & Sanat

Hudayinabit bir kalem erbabı: Peyami Safa

Gündem

'İçme suyu barajlarında doluluk oranı yüzde 68'

Ekonomi

Microsoft Teknoloji Merkezi, ekonomiye 2.5 milyar liralık değer katacak