YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Dünyada Finansal Tablo Kullanıcılarının Muhasebe Mesleğine Yaklaşımı

09.06.2019 09:52

 

2000’li yılların başında işletmelerde ortaya çıkan yolsuzluklar ile birlikte yaşanan ekonomik krizin ardından bazı muhasebe firmalarının da yanlışlıklarının ortaya çıkması ile birlikte sermaye piyasalarında ve yatırımcılarda güven eksikliği görülmeye başlandı. Bu durum hem iş dünyasında hem makro ekonomilerde yatırım eksikliğinin doğmasına, para ve sermaye piyasalarında durgunluk yaşanmasına neden oldu. Bu durgunlukta muhasebe mesleğine güvenin azalması, sermaye ve para piyasalarındaki ülkeler arası akışkanlığı olumsuz etkiledi.

Muhasebe mesleğine olan güveni tekrar oluşturabilmek için Hükümetler tarafından bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerden birisi muhasebe firmaları ve muhasebe meslek örgütleri tarafından gündeme getirilen “muhasebe mesleğinin kamu gözetimini” yapmak üzere “kamu gözetim kurumlarının” oluşturulmasıdır.

 

Diğer bir yapılanma ise IOSCO (Uluslararası Menkul Kıymetler Borsaları Birliği), BCBC (Basel Bankacılık Denetim ve İzleme Komitesi), EC (Avrupa Birliği Komisyonu), FSB (Board-Finansal İstikrar Kurulu), IAIS (Uluslararası Sigortacılık Denetim ve İzleme Birliği) ve WB (Dünya Bankası) IMF (IMF) ile IFIAR (Uluslararası Kamu Gözetimi Kuruluşları Forumu) 'nun oluşturduğu uluslararası finans kuruluşları; finansal raporlamadaki kurumsal başarısızlık nedeniyle, uluslararası denetim standartlarının oluşturulması ve denetimin kalitesi konusunda kamu yararını arttırmak konusunda bir araya geldi.

Bu sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesi için, bu grup, denetim, güvence, etik ve eğitim konusunda uluslararası standartların gelişimi konusunda bir yönetişim çerçevesi oluşturmak için IFAC bünyesindeki mevcut yapılar ile birlikte çalışmaya karar verdi. Üç katmanlı bir yapı oluşturuldu:

- IFAC tarafından finanse edilen denetim ve güvence, etik ile eğitim standartlarını oluşturmak üzere mevcut komiteler standart yapıcı kurullara dönüştürüldü.

- IFAC bünyesinde kamu yararını korumak amacıyla, güvence sağlamak üzere bağımsız çalışan PIOB (Kamu Yararı Gözetim Kurulu) oluşturuldu.

- Bir araya gelen yukarıda adları verilen uluslararası kuruluşlar Monitoring (İzleme) Grubu adı altında ouluşum sağladı. Monitoring (İzleme) grubu; standart-yapma sürecinin genel yönetişimi ve bu sürecin etkinliğinin incelenmesi ve standartların uygulanmasını da izleyerek kamu yararına karşılık verilmesinin sağlanmasından görevli ve sorumlu oldu.

Haberler

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sınır boylarında hazırlıklarımız tamamlandı

Gündem

İnsansız atış platformu 'mini tanka' dönüştü 

Gündem

Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile 49 ilin emniyet müdürü değişti

Politika

İçişleri Bakanı Soylu: Suriye'de güvenli alan gönüllü dönüşleri hızlandırmaktadır

Ekonomi

Faizlerin düşmesi konut sektörüne yaradı

Gündem

Afganistan'da bomba yüklü araçla saldırı: 15 ölü, 66 yaralı

Gündem

'Güvenli bölge için iki hafta içinde sonuç çıkmazsa kendi hareket planlarımızı devreye sokacağız'

Gündem

Aort yırtılmasında erken müdahale ölüm riskini azaltıyor

Gündem

80 bin kişi 'UYUMA'dı

Gündem

TEKNOFEST İstanbul başladı

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de kalıcı çözüm bulunması noktasında tam mutabakat içindeyiz

Ekonomi

'Çöp'ten dönüştürdüklerini dünyaya satıyor