YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Doğal afetlerin ekonomiye etkisi

09.02.2020 09:08

 

 

Bu yıl arka arkaya yaşadığımız ülkemizdeki depremler, çığ felaketleri sonrasında ölen ve yaralanan vatandaşlarımızın sayısı artıyor. Yıkılan ve hasarlı binalardaki artış ile felaketlerin yaşandığı bölgelerdeki iş hayatında ortaya çıkan durağanlık sonucunda toplumda psikolojik ve sosyal etkinin yol açtığı tahribat ile ekonomide yaşanan olumsuzluklar hem bireyleri ve işyerlerini (şirket veya işletmeleri) hem devleti görünen ve görünmeyen alanlarda yüksek düzeyde etkiliyor.

 

Bireyler bir tarafta ailelerinde yaşadıkları can kayıpları ve yaralanmalardan kaynaklanan manevi kayıplar yanısıra yıkımlar dolayısıyla ev veya sahibi oldukları işyerlerinde ortaya çıkan kayıplardan önemli boyutlarda olumsuz etkileniyorlar. Kurumsal şirketler (işyerleri ya da işletmeler) ise eğer depremlerde etkilenmişlerse bir taraftan maddi kayıplara uğrarken diğer taraftan vefat eden veya yaralanan mensuplarından kaynaklanan manevi yıkımdan etkilenirler. Depremlerden zarar gören ve görmeyen işyerlerinin üretim ve ticari faaliyetleri de ciddi boyutlarda olumsuz etkilenirler. Diğer taraftan gerek tahakkuk etmiş devlet yükümlülükleri (vergiler, sosyal güvenlik primleri ve benzerleri gibi) ödenemezken bu yükümlülüklerin yakın zamanda doğmaları, tahakkuk ederek ödenmelerini beklememek gerekir.
 

 

Deneyimler, doğal veya hatalar nedeniyle yaşanan felaketlerin ekonomik yaşamı ve ekonomik beklentileri ciddi bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Bugüne kadar bu tür felaketlerin neden olduğu olumsuzluklar bilindik yöntemlerle aşılıyordu. Ancak içinde bulunduğumuz koşullar ve ekonomide yaşanan küresel kuşatmanın neden olduğu sorunlar bildik yöntemlerin etkisini azaltıyor.
 

 

Diğer taraftan Dünyada virüs ve benzeri felaketler, terör ve içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan aslında güçlü devletlerin perde arkasında olduğu savaşlardan bazen olumlu etkilenirken bazen olumsuzluk yaşanıyor.
 

 

Bu gerçeklerin dikkate alınarak herkesin başka bir değişle iktidarın ve muhalefetin uzlaştığı milli politika ilkelerinin tespit edilerek çözüm yolları araştırılmalıdır.

Haberler

Gündem

'Manevi diriliş ve arınma mevsimi' üç aylar başlıyor 

Ekonomi

IMF Başkanı Georgieva'dan koronavirüse karşı küresel iş birliği çağrısı

Otomotiv

Hyundai i20'de daha sportif tasarım

Spor

Galatasaray'dan Kadıköy'de tarihi galibiyet

Gündem

Erken yaşta kodlama eğitimi kariyerde başarıyı artırıyor

Otomotiv

Sıfır otomobile ilgi 'tam gaz' devam ediyor

Spor

Sergen Yalçın: Kazanamadığımız için çok üzgünüz

Gündem

MSB: İdlib'de 21 rejim hedefi tahrip edilmiştir

Gündem

'Türkiye'nin Suriye ve Libya politikaları ne bir maceradır ne de keyfekeder bir tercihtir'

Spor

Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinde 391. randevu

Otomotiv

Tofaş'a Global Koçluk Ödülü

Gündem

Bakan Soylu, otobüs firması sahiplerini uyardı