YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Dijitalleşmede muhasebe mesleğinin değerler zinciri

07.07.2019 09:31


Dijitalleşmede yaşanan gelişmeler, hem ülke ekonomilerinin hem de makro açıdan endüstrilerin ve mikro açıdan işletmelerin faaliyetlerinin küresel zorluklarla karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Dijitalleşme, ülke yönetimlerinin (devletlerin), endüstrilerin ve işletmelerin; dijitalleşmenin neden olduğu zorlukları fırsatlara çeviren yeniliklere yönelmelerine ve yıkıcı özelliklere sahip yaratıcılıkta bulunmalarına ve büyük bir değişim-dönüşümün yaşanmasına neden olmuştur/olmaktadır. Dünyayı sosyal, ekonomik, politik ve teknolojik değişim ve dönüşüme uğratan ve uğratmaya devam edecek olan yenilikler; çeşitli alanlarda kararlı, etkili ve çözüm üreten güçlü küresel liderliğe gereksinime neden olmuştur. Bu bağlamda muhasebe mesleğinde küresel liderlik hem finansal raporlama hem de denetim boyutunda zorlukları fırsatlara çeviren mesleki yeterliliklerinin varlığını sağlayan yenilikçi yaklaşımı gerektiriyor.
 

Muhasebe meslek mensuplarının; küresel ekonomik düzenden risk yönetimine kadar bir dizi faktörün etkisini anlamak, gerek bugün gerek gelecekte mesleği daha iyi bir konumda yürütmek ve zirvede olabilmek için daha çok bilgi, beceri ve deneyim birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, 21’inci yüzyılda hayat mücadelesinin yerini bir değerler mücadelesine bırakacağını dikkate alarak, muhasebe meslek mensupları; mesleki birikimlerin dayanacağı mesleki değerler zincirinin oluşumuna özen göstermeli ve ön planda olmalıdır.

Muhasebe mesleğinde liderlik, mesleki faaliyetlerde bulunma yeterliliği yanı sıra mesleki hizmet talep eden müşterilerin zorlukları aşma beklentilerini de karşılayacak yenilikçi nitelikteki yetkinlikleri içeren yeterlilikleri gerektirmektedir. Bu gereklilik bir muhasebe meslek mensubunun yeni kuşak işlere liderlik yaparak müşterilerine kamu yararını gözeterek hizmet verebilmesi için; dürüstlük, güven, tarafsızlık, doğruluk ve mesleki teknik nitelikler gibi etik değerleri temel alarak ve çeşitliliği, yeni teknolojileri ve yeniliği öğrenerek kavramak ve benimsemek zorundadır. Dijitalleşmenin  mesleklerin geleceğine etkisi konusunda yapılan bir araştırmada muhasebe mesleğinin yönetim danışmanlığı, vergi ve denetim alanında liderlik düzeyinde önemli roller üstleneceği beklenmektedir. 

Haberler

Otomotiv

4. nesil Yaris heyecanlandıracak

Gündem

3 ilde 7 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

Azınlık cemaatleri temsilcilerinden Mehmetçik'e dua

Maliye & Muhasebe

Vergi uygulamalarında yeni dönem

Gündem

MSB'den kimyasal silah iddialarına yalanlama

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu andan itibaren 120 saatlik süreç işliyor

Yerel Yönetim

15 Temmuz Otogarı ücretleri belli oldu

Gündem

Tel Abyad'da terörün izleri hızla siliniyor

Gündem

'Dünya Gıda Günü'nde iç ısıtan farkındalık

Ekonomi

TOKİ'nin indirim kampanyasına katılım 3 kat arttı

Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Tehdit ve kınamalar bizi haklı davamızdan vazgeçirmeyecek

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz belli, herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok