YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Çevrenin korunmasında Naylon Poşet ve Denetim

06.01.2019 01:0928 Kasım 2018 tarih ve 7153 sayılı Kanunla Çevre Kanunu’nda yapılan değişiklikler 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi. Yapılan değişiklikler içinde günlük yaşamı ilgilendirdiği için alış verişlerde kullanılan naylon poşet için müşterilerin 25 kuruş ödeme mecburiyeti öne çıktı.


Çevre koruma amacıyla yapılan değişiklikler olumludur. Şehircilik ve Çevre Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre ilk 4 günlük uygulamada Naylon poşet kullanımı yüzde 50 civarında azalmış... Gerek naylon torba gerek diğer çevre düzenlemeleri, depozitolar ile ödemeler konusunda gerekli bildirimler iş sahipleri tarafından izleyen ayın 15’ine kadar “bilgi sistemi”ne girilerek beyan edilecek... Beyan nasıl yapılacak, bilgiler nasıl toparlanacak, bu bildirimlerden işveren adına kim sorumlu olacak? Uygulama geliştikçe beyan ile ilgili açıklanması gerekenkonular tartışılmaya başlanacak. Beyanın önemi hem ödemeler hem de uygulanacak cezaların belirlenmesi açısından önemli... Çevrenin korunması ve depozitolar konusu 25 yılı aşkın süredir pvc şişelerin geri dönüşü için uygulanıyor. Ancak çevrenin korunması amacıyla bir adım atılmış değil.

Yürürlükteki düzenlemelerle çevre korunamadığı halde uygulamanın devam etmesinin birinci nedeni maliyet yükünün tüketiciye yüklenmesidir. İkinci neden ise devlet adına yapılan tahsilatın ve harcamaların sorgulanmamasıdır.

Bu konuda çözüm muhasebe denetimi ile sağlanır. Denetim zorunluluğu naylon poşet uygulaması ile başlatılmalıdır. Denetim yetkisi, SMMM ve YMM’lere verilecek yetki ile gerçekleştirilmeli, denetim ücreti bu amaçla oluşturulacak Çevre Koruma Fonu’ndan Bakanlık tarafından karşılanmalıdır. Bu konuda atılacak adımlar çevrenin korunmasında başarı sağlamanın yolunu açacaktır.

Haberler

Gündem

Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı

Gündem

LGS ile öğrenci alacak okulların kontenjan ve yüzdelik dilimleri açıklandı

Ekonomi

TürkTraktör en çok tercih edilen şirketler arasında

Otomotiv

Peugeot, yeni nesil SUV'u ile şaşırtacak

Politika

İmamoğlu: İstanbulumuza bugünkü seçimin neticeleri hayırlı olsun

Politika

Yıldırım: Şu anda rakibim önde, kendisini tebrik ediyorum

Gündem

'S-400 Türkiye için bir egemenlik sorunu haline gelmiştir'

Gündem

Yenilenen İstanbul seçimlerinde oy verme işlemi başladı

Spor

A Milli Erkek Voleybol Takımı şampiyon oldu

Politika

Yenilenen İstanbul seçiminde seçmenlere uyarılar

Turizm

'Kruvaziyerde kötü günler geride kaldı'

Gündem

Genelkurmay çatı davasında 17 sanığa 141 kez ağırlaştırılmış müebbet