Bilişim

Bilişim Haberleri

Logo Yazılım açık kod ürün paylaşımıyla da öncülük ediyor

10.04.2019 11:16
Logo Yazılım açık kod ürün paylaşımıyla da öncülük ediyor

Açık kaynak kodlu çözümlerin yayılımını destekleyen Logo Yazılım, bu alanda üretici olarak yer alma hedefiyle önemli bir adım attı. Yazılım testlerinin otomasyonunda uçtan uca çözüm sunan Logo Tedam’ı açık kaynak kodlu şekilde GitHub’da paylaşıma sunarak, tüm sektörün kullanımına ve geliştirmesine açık hale getirdi.


Duygu KARA
Logo Yazılım, yazılım testlerinin otomasyonunda karşılaştığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla ilk olarak 2015 yılında hayata geçirdiği Logo Tedam’ı (Logo Test and Data Automation Manager) tüm sektörün kullanımına sundu.

Açık kaynak kodlu olarak paylaşıma açılan Logo Tedam, web uygulamaları için uçtan uca test otomasyonu hazırlamayı, bu otomasyon senaryolarını çalıştırmayı ve yönetmeyi mümkün kılıyor. Bütün bu görevleri yerine getirmek için kodlamaya ihtiyaç duymayan Logo Tedam, veriyi koddan ayıran yapısı ve test uzmanı, analist, destek uzmanı gibi kodlama yapmayı bilmeyen pozisyonlardaki kişilerin de otomasyon yapabilmesini sağlayan özelliğiyle dikkat çekiyor. Logo Tedam aynı zamanda senaryoların yazıldığı, otomasyon kodlarının hazırlandığı ve otomasyon senaryolarının çalıştırıldığı ortamların merkezileşmesini ve tek bir araç üzerinden takip edilmesini mümkün hale getiriyor.

“Açık kod dünyasında üretici olarak yer almayı sosyal sorumluluk olarak görüyoruz”

Logo Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı M. Tuğrul Tekbulut, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Bilgi teknolojileri alanında değişim ve dönüşümlere öncülük eden vizyoner bir şirket olarak, dijital dönüşümü kurumlara sunduğumuz destekler kadar kendi iş yapış süreçlerimizde de temel alıyoruz. Bu anlamda açık kaynak kod kullanımını önemli buluyor ve kendi yazılımlarımızda da kullanıyoruz. Açık kaynak kod dünyasında sadece tüketici değil aynı zamanda katkı sağlayan bir üretici olarak da yer almayı sosyal sorumluluk çalışmalarımızın bir parçası olarak görüyoruz. Yüksek kaliteli yazılım üretiminde en önemli unsurlardan biri de yazılım testlerinin doğru ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi. Otomasyonun giderek arttığı günümüzde bu konuda manuel testler ciddi zorluklara neden olabiliyor. Bu sorunlarla başa çıkmak üzere geliştirdiğimiz Logo Tedam’ı bugüne kadar binlerce test senaryosunda kullandık. İlk günden bu yana sürekli geliştirdiğimiz bu aracı şimdi açık kaynak kodlu olarak tüm sektörün kullanımı ve geliştirme çalışmaları için hizmete sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Logo Tedam’ın kaynak kodlarına açık kaynak kodlu yazılımların en önemli paylaşım platformu olan Github’da https://github.com/logobs/tedamadresinden ulaşılabiliyor. Logo Tedam’ın Docker sürümleri de eş zamanlı olarak https://hub.docker.com/u/logobsadresinde kullanımda bulunuyor.

 

1.sayfa

1.sayfa

Ekonomi

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: Hakem Kurulunda itirazlarımızı ifade edeceğiz

Ekonomi

Üzüm 2019 rekoltesi açıklanacak

Gündem

Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD'li mevkidaşı Güvenli Bölge'yi görüştü

Ekonomi

Mardin ve Şırnak'ta 5 terörist etkisiz hale getirildi