YAZARLAR

Tüm Yazıları Berker Bostancı

Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde SGK’nın yayımladığı işveren işlemleri genelgesinde değişiklik

07.04.2021 01:37

Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde Çalışan Sigortalıların SGK’nın yayımladığı işveren işlemleri genelgesinde değişiklik

 

03.02.2021 tarihli ve 31384 sayılı Resmi Gazete’de “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlanmış olup;

 

İlgili kanunla yapılan değişiklik nedeniyle, 18.06.2020 tarih ve 7156781 sayılı 2020/20 İşveren işlemleri Genelgesinin "9-5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ile 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunun Desteklenmesi Hakkında Kanun Uyarınca Net Ücret Alan Sigortalıların Prime Esas Kazancının Hesaplanması" başlıklı kısmı değiştirilmiştir.

 

Yapılan değişiklik öncesi söz konusu maddenin üçüncü fıkrasının ilk cümlesinde yer alan hükme göre bölgede çalışan AR-GE tasarım ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnaydı. Yapılan değişiklik sonrası 4691 sayılı Kanun kapsamında Ar-Ge tasarım ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri üzerinden asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra hesaplanan gelir vergisi verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkin edileceği yönünde kanuni düzenleme yapılmıştır. 7263 sayılı kanunla yapılan bu değişiklik 31.12.2028 tarihine kadar uygulanacaktır.

 

Bu değişiklik kapsamında 4691 sayılı Kanun kapsamında Ar-Ge tasarım ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri gelir vergisinden müstesna olmadığından, 5746 sayılı Kanun kapsamında net ücret sistemine göre çalıştırılan Ar-Ge, tasarım ve destek personelinin brüt ücretlerinin hesaplama şekli 4691 sayılı Kanun kapsamındaki Ar-Ge tasarım ve destek personeli bakımında da uygulanacaktır.

 

Net ücret sistemine göre çalıştırılan sigortalıların, 5510 sayılı Kanuna göre prime esas kazancının hesaplanmasına ilişkin usul ve esaslar “İşveren İşlemleri Genelgesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin 2020/20 sayılı Genelgede değişiklik yapan” Genelge 2021/08 ile 4591 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunun Desteklenmesi Hakkında Kanun Uyarıca Prime Esas Kazancın Hesaplanması” başlıklı kısmında sigorta prim matrahının hesaplamasına yönelik uygulamalı açıklama yer almaktadır.

 

4691 sayılı Kanun kapsamında Ar-Ge tasarım ve destek personeli için gelir vergisi istisnası uygulanmadığından, net ücret sistemine göre çalıştırılan sigortalıların brüt ücretleri (prime esas kazançları) hesaplanırken gelir vergisi ve damga vergisi dikkate alınarak brüt ücret bulunacaktır. Dolayısıyla, bu kapsamdaki sigortalının brüt ücreti hesaplanırken; Brüt Ücret (Sigorta primine Esas kazanç): Net Ücret + Sosyal Sigorta Primi (İşçi payı) + İşsizlik Sigortası Primi (İşçi Payı) + Gelir Vergisi + Damga Vergisi formülü esas alınacaktır.

 

7263 sayılı Kanun Hükmü, 03.02.2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğinden dolayı, 4691 sayılı Kanun kapsamında net ücret sistemine göre çalıştırılan Ar-Ge, tasarım ve destek personelinin brüt ücretlerinin (Prime esas Kazançları) İşveren İşlemleri Genelgesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge 2021/08’de yapılan açıklamalar çerçevesinde hesaplanması ve bu hesaplama 2021/Şubat ve sonrası için söz konusu olacaktır.

 

Söz konusu Genelge 2021/08’e aşağıdaki Sosyal Güvenlik Kurumunun linkinden ulaşabilirsiniz.

 

(Sgk Kurum Genelgesi - 2021/02)

Haberler

Gündem

Kabine değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı

Gündem

Rusya, Karadeniz üzerindeki hava sahasında uçuşlarda geçici kısıtlama başlattı

Ekonomi

Bakan Elvan: İlk çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte çift rakamlı bir büyüme söz konusu olacak

Otomotiv

Hyundai, yeni Elantra ile fark yaratacak

Gündem

İçişleri Bakanlığınca 'Yoğunlaştırılmış Dinamik Denetim' uygulaması yapıldı

Ekonomi

Devlet ve vatandaşın BES'teki birikimi 172 milyar lirayı aştı

Ekonomi

Türkiye'nin son 3 yıldaki bakliyat ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı

Gündem

"2021 senesini ülkemiz ve milletimiz için bir şahlanış yılına dönüştüreceğiz"

Ekonomi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yılında kabri başında anıldı 

Ekonomi

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Döviz işlemleri o günkü piyasa koşulları ve fiyatlarından gerçekleştirildi

Ekonomi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Gündem

Türkiye'de 61 bin 400 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 297 kişi yaşamını yitirdi