YAZARLAR

Tüm Yazıları Av. Nazlı Gaye Alpaslan

2020 yılında elde edilen EUROBOND faiz gelirlerinin 31 Mart’a kadar vergi dairesine beyanı

24.03.2021 02:45

 

Türkiye Cumhuriyeti tarafından ihraç edilen eurobondlardan elde edilen gelirler ya faiz tahsilatı ya da satış kazancı biçiminde karşımıza çıkabilmektedir. Faiz geliri gelir vergisi mevzuatı açısından menkul sermaye iradı, satış kazancı ise “Değer Artış Kazancı” olarak vergilendirilmektedir. Hemen belirtelim ki söz konusu eurobondlar yurt dışında işlem gördüklerinden, gerek eurobond faizleri gerekse alım satım kazançları G.V.K nun Geç 67. Maddesindeki stopaj rejimi kapsamı dışındadır. Bu sebeple Türkiye’deki yerleşik gerçek kişiler prensip olarak “yıllık esasta” beyanname vermek suretiyle gelir vergisine tabidirler. Türkiye’de ikametgahı bulunmayan ve bir yıl içinde de Türkiye’ de 6 aydan fazla bulunmayan kişiler ise “dar mükellef” statüsünde oldukları için Türkiye’de vergiye muhatap değillerdir. Yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarının da bu anlamda “dar mükellef” konumunda olduğunu belirtmek gerekir.

Eurobond faiz gelirleri iki şekilde elde edildiği görülmektedir. Buna göre

1. Kupon tahsilatları ile veya

2. İskontolu ihraçta tahvilin itfa tarihinde elde edilen tahsilat ile.

Yukarıda yer verilen gelirler G.V.K. nun ilgili hükümlerine göre” menkul sermaye iradı” olarak kabul edilmektedir. (G.V.K. madde 75)

Eurobond faiz gelirleri G.V.K geçici 67. Maddedeki stopaj rejimine tabi olmadığı için, yıllık esasta gelir vergisi beyanına konu olur. Başka gelirler (Örneğin; yurt dışı faiz, temettü, gayrimenkul satış karı, kira vb gibi) nedeniyle beyan yapıldığında da bu beyana eklenirler.

Burada önemli husus yıl bazında elde edilen faiz geliri tutarının her yıl için açıklanan yıllık beyan haddini aşıp aşamadığının tespit edilmesi gerekir. Eğer bu sınırın altında gelir elde edilmişse beyan yapılmaz, sınır aşıldığında ise gelirin tamamı için gelir vergisi beyannamesi verilir. Yıllık beyan haddi 2021 yılı için 53.000 TL’ sıdır. Beyan haddinin aşılıp aşılmadığının tespitinde; beyana tabi diğer gelir unsurlarının da (ücret geliri hariç) dikkate alınması gerekir.

Sonuç olarak vergi uygulaması bakımından devlet tahvili ve hazine bonosu gibi değerlendirilmekle birlikte eurobondlar geçici 67. Maddesi kapsamında değildir. Dolayısıyla ihraç tarihine bakılmaksızın 2020 yılında elde edilen ve 49.000 TL’yi aşan eurobond faiz gelirleri, 31 Mart 2021 tarihine kadar beyan edilecektir. Tahakkuk edilen vergiler ise mart ve temmuz aylarında çeşitli taksitlerle ödenecektir.

Haberler

Gündem

Kabine değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı

Gündem

Rusya, Karadeniz üzerindeki hava sahasında uçuşlarda geçici kısıtlama başlattı

Ekonomi

Bakan Elvan: İlk çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte çift rakamlı bir büyüme söz konusu olacak

Otomotiv

Hyundai, yeni Elantra ile fark yaratacak

Gündem

İçişleri Bakanlığınca 'Yoğunlaştırılmış Dinamik Denetim' uygulaması yapıldı

Ekonomi

Devlet ve vatandaşın BES'teki birikimi 172 milyar lirayı aştı

Ekonomi

Türkiye'nin son 3 yıldaki bakliyat ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı

Gündem

"2021 senesini ülkemiz ve milletimiz için bir şahlanış yılına dönüştüreceğiz"

Ekonomi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yılında kabri başında anıldı 

Ekonomi

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Döviz işlemleri o günkü piyasa koşulları ve fiyatlarından gerçekleştirildi

Ekonomi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Gündem

Türkiye'de 61 bin 400 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 297 kişi yaşamını yitirdi