YAZARLAR

Tüm Yazıları Asuman Yılmaz Hüsnüoğlu

Rastgele bir hayat ve rastlaştıklarımız...

10.01.2019 09:22

 

Rastgele yaşadığımız şu hayatta, senin, benim, diğerlerinin, rastgele  öyküsüdür bu, en kalabalığından ve rastgele... Ve belki de en yalnızıdır fotosenteziyken yaşamın. Rastgele bir hayatta, rastgele rastlaştığımız, ya da restleştiğimiz..!
 

Rastlaşır fakat görmeyiz onları.. Görür fakat, aldırış bile etmeyiz farkında olmaksızın, aldırış ederiz fakat, bir adım gerisindeyizdir suskun öykülerinin sadece... Yalnız  ve yapayalnızlıklarıdır belki, öylesi bizi ürküten, ürküterek kendilerinden öteleyen... Çünkü, dinlemediğimiz,  dinleyenleri olmayan ve yapayalnızdır kendileri... Evde, otobüste, parkta, durakta ve de herhangi bir kuytuda, öylesine rastlaştığımız ya da rastlaşamadıklarımız... Pek konuşkan da değildirler hani; bazen güler yüzleri, bazen de somurtkanlıklarıyla  gizlerler içsel dünyalarındaki kalabalık öykülerini..! 
 

Ahmet amca, Mehmet dede... Fatma nine, komşu teyze... Hacı amca, filanca hanım...
 

Aslında o kadar da tanıdıktır ki simaları... Yorgun bedenlerine yenik düşen dipdiri hikayeleri,  başı önde, gözlerine sığınan en sessiz çığlıklarıyla... Bu yüzden, ya bir adım gerimizde, ya da birkaç  adım ilerisindeyizdir onların.  Biz koşarken onlar yorgun, biz yorgunken onlar koşarak adımlarlar yalnızlıklarını, hem de en kalabalığından..!
 

Rastgele okuduğumuz roman ve hikayelerin satır aralarında da yüzleşiriz o bildik simalarla... Bazen masal, bazen de şiirimsi mısralarıyla ağıt olup yakarken yürekleri..!
 

O kalabalıklar ki, bazen bir kedi ve de bir köpeğin, mini mini patilerinde arşınlanır yalnızlıkları... Bazen bir saksıdaki fesleğenler gibi, dokundukça can alıp can verirken buram buram sizlere..!
 

Kuytularda bir yerden özümserler yaşamı; ya bir huzur evi, ya da mahkumiyetleridir prangalarıyla özdeşleştikleri fotosentez... Rastgele rastlaşırken,  rastgele rastlaşamadığımız yalnızlıklarıyla..!
 

Bir varmış, bir de yokmuş, onların lügatında... Allahın kulu deseniz çokmuş... Gel ve git zaman, nelere kadir ya da değilmiş... Ve her şey yalan, her şey de boşken, şansı olan, olmayanlara yenik düşmüş... Ak saçlı, bembeyaz bir düşler ülkesiymiş konakladığı, ve  konaklayamadığı yalnızlıklar... Hem de en kalabalığından..!
 

Rastgele rastlaştığımız ya da rastlaşamadığımız fotosentezlerle rastgele..!

Haberler

Gündem

Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı

Gündem

LGS ile öğrenci alacak okulların kontenjan ve yüzdelik dilimleri açıklandı

Ekonomi

TürkTraktör en çok tercih edilen şirketler arasında

Otomotiv

Peugeot, yeni nesil SUV'u ile şaşırtacak

Politika

İmamoğlu: İstanbulumuza bugünkü seçimin neticeleri hayırlı olsun

Politika

Yıldırım: Şu anda rakibim önde, kendisini tebrik ediyorum

Gündem

'S-400 Türkiye için bir egemenlik sorunu haline gelmiştir'

Gündem

Yenilenen İstanbul seçimlerinde oy verme işlemi başladı

Spor

A Milli Erkek Voleybol Takımı şampiyon oldu

Politika

Yenilenen İstanbul seçiminde seçmenlere uyarılar

Turizm

'Kruvaziyerde kötü günler geride kaldı'

Gündem

Genelkurmay çatı davasında 17 sanığa 141 kez ağırlaştırılmış müebbet